Akropol

Akropol ateński to miejsce kultu od starożytnych czasów. „Akropol” oznacza miasto na wzgórzu, do dzisiaj nazywany jest świętą skałą Aten.

Najważniejsze budowle wzgórza to Partenon – świątynia na cześć bogini i opiekunki miasta Ateny, Erechtejon ze słynnymi kariatydami (oryginały znajdują się w Muzeum Akropolu), Propyleje, czyli budynek przy wejściu na wzgórze, i Pinakoteka, zbiór dzieł sztuki i skarbiec.

Akropol na przełomie wieków przeszedł wiele zmian i doznał wielu zniszczeń. Partenon pełnił rolę kościoła, a nawet meczetu po zdobyciu Aten przez Turków. Zgromadzony na Akropolu proch eksplodował podczas jednej z walk i zniszczył wiele budowli. Lord Elgin w XIX wieku wywiózł dużą część rzeźb do Anglii, a podczas II Wojny Światowej na Akropolu powiewała nazistowska flaga zamiast greckiej.

Od 1979 roku rozpoczęto rekonstrukcję zabytków, która trwa do dziś.

Artykuły o Akropolu:

5 ulubionych kawiarni z widokiem na Akropol

Akropol to najpiękniejszy zabytek Aten, dlatego też trudno się dziwić, że ateńczycy uwielbiają na niego patrzeć. Wokół Akropolu powstało wiele[…]

0 komentarzy

Ile kosztuje bilet na Akropol?

Odwiedzenie wzgórza Akropolu i majestatycznego Partenonu uważam za konieczność podczas wizyty w Atenach. Tej unikalnej atmosfery nie poczujesz w żadnym[…]

19 komentarzy

Obejrzyjcie historię Partenonu w poniższym filmiku:

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.