Dzisiaj mija rok, od kiedy w Grecji ogłoszono pierwszy przypadek zakażenia wirusem Covid-19. Była to kobieta w Salonikach, która wróciła z podróży z Włoch będących wtedy epicentrum pandemii w Europie. Cała Grecja na chwilę wstrzymała oddech w obliczu nieznanej choroby, o której rok temu nic nie było wiadomo.

W kolejnych dniach ogłaszano coraz to nowsze przypadki zakażeń i stopniowo wprowadzano ograniczenia. Zamknięto szkoły, anulowano przedstawienia, kolejno zamykano kawiarnie i bary. Niecały miesiąc od ogłoszenia pierwszej zarażonej osoby, 23 marca, wprowadzono lockdown w całym kraju. Otwarte pozostały jedynie sklepy spożywcze, apteki, stacje benzynowe, a wyjść można było jedynie w sześciu z góry określonych przypadkach i trzeba było to zgłosić, wysyłając wiadomość SMS na numer 13033.

W tym czasie chodziłam jeszcze normalnie do pracy.  Żeby uniknąć jeżdżenia metrem chodziłam do biura na piechotę. Ateny, jakie widziałam wtedy przypominały film science fiction. Jeszcze kilka tygodni wcześniej miasto tętniło życiem, a teraz przypominało miasto-widmo. Puste ulice, pozamykane sklepy, wszechobecna policja i ludzie unikający się nawzajem. Zrobiło to na mnie tak ogromne wrażenie, że postanowiłam podzielić się z wami zdjęciami porównującymi miasto w czasach „normalności” i w okresie pierwszego lockdownu. Zobaczcie sami, jak było.

lockdown w atenach
Parlament grecki na placu Syntagma

 

lockdown w atenach
Plac Monastiraki

 

lockdown w atenach
Plaka

 

lockdown w atenach
Akropol

 

lockdown w atenach
Gorzelnia Vrettos

 

lockdown w atenach
Ulica Aiolou

 

lockdown w atenach
Kawiarnie na Place

 

lockdown w atenach
Ogród narodowy

 

lockdown w atenach
Wzgórze Aresa

 

lockdown w atenach
Odeon Heroda Attyka

 

lockdown w atenach
Kawiarnia Little Kook

 

lockdown w atenach
Sklepy na Monastiraki

Czy wobrażaliście sobie, że Ateny mogą tak wyglądać? Ja zdecydowanie nie. Jakie są wasze odczucia patrząc na te zdjęcia?

 Zainteresują cię również

6 komentarzy

  1. Mam nadzieje ze do lata duzo sie zmieni na lepsze. Pani Asiu mam do Pani pytanie ,chodzi mi o ulice KODRYKTONOS ,w jakiej dzielnicy sie ona miesci.Czy nalezy ta dzielnica do spokojnych, czy raczej jest tam niebezpiecznie.Czy mozna tam spokojnie wynajac mieszkanie na wakacje?.Z gory dziekuje za odpowiedz.
    Pozdrawiam i milego wieczoru zycze.

  2. Ciężko powiedzieć, czy tak jest lepiej czy gorzej. Z jednej strony fajnie się zwiedza bez tłumów (mieliśmy okazję zobaczyć pustą Barcelonę), a z drugiej jest to jednak przykre 🙁

  3. Jak aktualnie wygląda sytuacja w Atenach – można podróżować czy nie można? W internecie znajduję sprzeczne informacje 🙁 niektóre portale piszą, że można już przylecieć bez konieczności odbywania kwarantanny, inne piszą, że granice będą otwarte dopiero w maju..

    1. Witam. Najnowsze informacje dotyczące przyjazdu do Grecji zalecam sprawdzać na stronie https://travel.gov.gr/#/. Na chwilę obecną należy mieć negatywny wynik testu, oraz odbyć kwarantannę na miejscu. Ponadto cała Grecja jest nadal w ostrym lockdownie, więc wszystkie kawiarnie, restauracje, muzea, zabytki są zamknięte.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem