Co ciekawego się dzieje w Atenach w listopadzie 2018?

Listopad oferuje mnóstwo ciekawych wydarzeń: od upamiętnienia polskiego święta niepodległości do maratonu ateńskiego, od koncertów do świątecznych przedstawień. Wybierając się do Aten w listopadzie, należy pamiętać, że 17. listopada Grecy obchodzą rocznicę wydarzeń na Politechnice Ateńskiej w 1973 roku, dzięki którym upadła junta. Co roku z tej okazji odbywają się demonstracje i starcia z policją, a centrum Aten wygląda jak pole walki, więc lepiej tego dnia nie planować zwiedzania centrum. W pozostałe dni Ateny są spokojne.

MARATON ATEŃSKI 2018

W tym roku po już raz 36. organizowany jest bieg maratoński na trasie Maraton – Ateny. Po pokonaniu odległości 42,195 km uczestnicy kończą swój bieg na Stadionie Panateńskim. Szacowana liczba uczestników w tym roku wynosi 50 tysięcy osób z całego świata.

Najlepiej wybrać się na Stadion Panateński przed godziną 11.00, aby powitać zwycięzców maratonu. W tym samym czasie odbywają się biegi na 5 i 10 km na trasie w centrum Aten.

Gdzie: na trasie Maraton – Ateny

Kiedy: 11 listopada

Koszt: udział jako widz – wstęp wolny

Więcej informacji i rejestracja

POLISH INDEPENDENCE DAY CONCERT

Z okazji obchodów 100. rocznicy powstania niepodległości Polski oraz 1000. rocznicy dyplomatycznych stosunków polsko-greckich odbędzie się koncert z udziałem polskich i greckich wykonawców: Julie Ventoura, Iwona Glinka, Alina Ratkowska.

Gdzie: Athenaeum, sala Louli Psichouli, ul Adrianou 3, 105 55 Thissio

Kiedy: 3 listopada

Koszt: 10 euro

Więcej informacji

CHRISTMAS BALLET GALA

Najlepsi tancerze należący do dwóch słynnych szkół baletowych Akademii Baletu Bolszoj i Teatru Mariinsky’ego przyjeżdżają do Aten na wyjątkowe przedstawienie świąteczne.

Sześć par zaprezentuje najbardziej znane choreografie z takich produkcji jak: Jezioro łabędzie, Śpiąca królewna, Giselle, Don Kichot, Romeo i Julia i inne. Wśród tancerzy pojawią się takie imiona jak Evgenia Obraztsova, Ruslan Skvortsov, Artemy Belyakov.

Gdzie: Kompleks sportowy Galatsi, Leoforos Veikou 137

Kiedy: 24 i 25 listopada

Koszt: od 9 euro

Kup bilet

LEONARDO DA VINCI – 500 LAT GENIUSZU

Po raz pierwszy wystawa multimedialna prezentująca twórczość Leonarda da Vinci zawita do Aten. Arcydzieła, wynalazki, kodeksy i rysunki renesansowego mistrza ożywają dzięki technologii, tworząc urzekające, rozrywkowe i edukacyjne doświadczenie.

Pierwsza część wystawy poświęcona jest wynalazkom mechanicznym Leonarda da Vinci. Obejmuje 75 modeli, reprodukcji, maszyn interaktywnych i ponad 200 eksponatów zaprojektowanych we współpracy z Muzeum Leonarda da Vinci w Rzymie. Druga część przedstawia życie i pracę wielkiego mistrza. Po raz pierwszy ujawnione zostają tajemnice Mony Lizy przez Pascala Cotte i Instytut Lumière.

Gdzie: Palio Amaxostasio, ul. Pireus i Ermou, Gazi

Kiedy: od 30 listopada

Koszt: od 15 euro

Kup bilet

KONCERT NA URODZINY MANOSA HATZIDAKISA

W Centrum Kultury Stavros Niarchos odbędzie się koncert urodzinowy na cześć kompozytora Manosa Hatzidakisa. Od godziny 17.00 do 23.00 będą rozbrzmiewały najsłynniejsze utwory greckiego kompozytora. Wejście jest bezpłatne.

Gdzie: Centrum Kultury Stavros Niarchos

Kiedy: 23 listopada, godz. 17.00

Koszt: wstęp wolny

Zobacz więcej wydarzeń w Centrum Kultury Stavros Niarchos

WYSTAWA „Walls & Streets”

W ostatnich latach Ateny stały się europejską stolicą sztuki graficznej. Ruch graffiti ma swoje korzenie w Nowym Jorku. Współpraca między tymi dwoma miastami w galerii Alibi daje niesamowitą okazję do obejrzenia pracy dziesiątek znanych artystów ulicznych, zarówno lokalnych, jak i światowej sławy, oraz dialogu między dwoma kreatywnymi ośrodkami.

Gdzie: Alibi Gallery, Sarri 12, Psyrri

Kiedy: od 12 listopada

Więcej informacji

 

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.