Jeśli należysz do osób, które nie chcą tracić ani czasu, ani pieniędzy na zwiedzanie zabytków, ale chciałyby poczuć aurę starożytnych Aten, mam dla ciebie dobrą wiadomość. Wiele zabytków można obejrzeć w trakcie spaceru po mieście czy nawet jadąc metrem. Są one widoczne w wielu miejscach, czy to na wolnym powietrzu, czy na wystawie na różnych stacjach metra. Przedstawiam kilka propozycji na darmowe zwiedzanie zabytków.

Akropol
Widok na Akropol ze wzgórza Pnyks
Widok na Akropol ze wzgórza Pnyks

Wyjątkowej atmosfery Akropolu nie można poczuć nigdzie indziej – tylko na wzgórzu. Jeśli jednak Partenon nie zachwyca Cię na tyle, aby wydać 20 euro na bilet, można obejrzeć go z daleka z licznych tarasów wokół obiektu. Kilka knajpek, które polecam z takim widokiem to Anglais, Monastiraki Station czy 360 Cocktail bar (jeszcze kilka propozycji znajdziecie w artykule „5 ulubionych kawiarni z widokiem na Akropol.”). Lokale te znajdują się na placu Monastiraki i oferują piękny widok na Akropol, który można podziwiać, pijąc kawę czy drinka. Innym dobrym miejscem widokowym jest restauracja w Muzeum Akropolu. Aby tam wejść należy odebrać w kasie darmowy bilet, który upoważnia do wejścia do restauracji.

Innym idealnym miejscem na obejrzenie Akropolu są pobliskie wzgórza – Filopappou i Pnyks. Z tych miejsc widokowych obejrzysz w całości świętą skałę Akropolu wraz z jej budowlami, a w tle zobaczysz górę Likawitos.

Sprawdź również, czy na czas twojego przyjazdu nie przypadają dni z darmowym wejściem na wzgórze Akropolu.

Starożytna Agora
agora aten
Agora Aten

Obok Akropolu znajduje się wzgórze Aresa, na którym w starożytności odbywały się sądy ludowe. Dziś wybierane jest przez mieszkańców Aten i turystów w celu podziwiania miasta – panoramiczny widok zapiera dech w piersiach. Z tego samego miejsca widać też Akropol, ale samego Partenonu już nie. Natomiast patrząc w przeciwną stronę, zobaczysz starożytną agorę, a tam między innymi stoę Attalosa i najlepiej zachowaną starożytną świątynię na świecie, Hefajstejon. Warto tutaj usiąść i nacieszyć oczy rozpościerającym się widokiem.

Pnyks
Wzgórze Pnyks
Wzgórze Pnyks

Wzgórze Pnyks znajduje się naprzeciwko Akropolu. Było to ważne miejsce w starożytnych Atenach. Tutaj odbywały się zgromadzenia ludowe, politycy wygłaszali swoje mowy do mieszkańców Aten, a lud głosował za ostracyzmem.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego
swiatynia zeusa
Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Szesnaście kolumn, które stanowią pozostałość po świątyni Zeusa można obejrzeć z daleka, a konkretnie zza ogrodzenia. Najlepszy widok na zabytek jest od strony ulicy Amalias.

Łuk Hadriana
Łuk Hadriana

W tym samym miejscu znajduje się również łuk Hadriana, który w okresie panowania Imperium Rzymskiego, był bramą wjazdową do Aten. Zbudowany został na cześć cesarza rzymskiego Hadriana w celu uczczenia jego wkładu w rozbudowę miasta. Łuk był symbolicznym odgrodzeniem miasta starożytnego od nowego, dlatego też po jednej stronie został wyryty napis: „To są Ateny starożyne miasto Tezeusza”, a po drugiej stronie: „To jest miasto Hadriana, nie Tezeusza”.

 

Stadion Panatenajski
stadion Panateński
Stadion Panateński

Na stadionie Panatenajskim, zwanym również marmurowym (po gr. Kalimarmaro), rozpoczęła się historia nowożytnych igrzysk olimpijskich. Zbudowany z pentelejskiego marmuru, czyli tego samego co Partenon, do dziś odgrywa ważną rolę w kulturowym życiu Aten. To tutaj ma metę klasyczny maraton Ateński, odbywają się koncerty znanych zespołów greckich i zagranicznych. Nie trzeba wchodzić do środka, jednak uważam, że warto wydać 10 euro na bilet . Jeśli postanowisz nie wejść, z zewnątrz stadion jest w pełni widoczny, jak na otwartej dłoni.

Pomnik Lyzikratesa
Pomnik Lyzikratesa
Pomnik Lyzikratesa

Znajduje się w dzielnicy Plaka, na placu Lyzikratesa, jednak łatwo go obojętnie minąć. Jest to pomnik poświęcony Lyzikratesowi, patronowi zwycięzcy konkursu teatralnego, który odbywał się co roku w pobliskim teatrze Dionizosa. Pomniki stawiane były wzdłuż drogi prowadzącej z Plaki do teatru, a ten jest jedynym pozostałym w nienaruszonym stanie.

Rzymska Agora
Brama Ateny Archegetis na Rzymskiej Agorze
Brama Ateny Archegetis na Rzymskiej Agorze

Rzymską agorę można podziwiać ze wszystkich stron zza ogradzającyc ją krat. W starożytności budynki na jej terenie pełniły rolę urzędową i gospodarczą, a w okresie Bizancjum i okupacji osmańskiej odbywał się tu targ pszenny. Nad samym wejściem na agorę góruje brama Ateny Archegetis, na drugim końcu obiektu znajduje się wieża wiatrów, a świeżo odnowiony meczet Fetichye stoi samotnie w rogu. Latem odbywają się darmowe koncerty na terenie agory, które można słuchać i oglądać również zza ogrodzenia.

Biblioteka Hadriana
Biblioteka Hadriana
Biblioteka Hadriana

Biblioteka Hadriana znajduje się na placu Monastiraki, tuż obok metra. Wybudowana przez Hadriana zakochanego w Atenach, o którym wspomniałam już wyżej. Z samej biblioteki w nienaruszonym stanie zachowała się jedynie zachodnia ściana z kolumnami w porządku korynckim. Patrząc uważnie na ścianę można dostrzec ślad po małym kościółku dobudowanym do niej w czasach bizantyjskich. Świątynia została zburzona podczas prac archeologicznych na terenie biblioteki. Obok obiektu znajduje się meczet Dzizdaraki, obecnie zamknięty ze względu na remont.

Kerameikos
Kerameikos
Kerameikos

Archeologiczny obiekt Kerameikosu można obejrzeć podczas spaceru deptakiem z dzielnicy Thisio w stronę Gkazi. Znajdujący się kilka metrów poniżej poziomu ulicy jest małą tylko częścią starożytnej dzielnicy Kerameon. Podzielona ona była na dwie części. Część, która zbudowana była w granicach miasta, słynęła z produkcji pięknych ceramicznych wazów, natomiast część znajdująca się poza murami Aten stanowiła najważniejszy cmentarz miasta, gdzie chowano wybitnych Ateńczyków i wojowników poległych podczas bitw. Na terenie Kerameikos, od strony ulicy Pireos, został zbudowany kościół Św. Trójcy.

Metro
Wystawa na stacji metra Akropolis
Wystawa na stacji metra Akropolis

Podczas budowy metra wydobyto całkiem sporą kolekcję artefaktów archeologicznych, takich jak różne wazy, narzędzia czy biżuterię, które można podziwiać za darmo na wystawach wielu stacji metra. Najbogatszy zbiory można znaleźć na stacjach Syntagma, Akropolis i Egaleo. A więc jadąc metrem z jednego miejsca do drugiego można po drodze pooglądać zabytki.

Spacerując po Atenach można zobaczyć jeszcze dużo więcej zabytków, mniej i bardziej znanych. Czy podoba ci się taki sposób zwiedzania?

 Zainteresują cię również

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem