W Atenach jest ponad 40 muzeów i około 10 zabytków archeologicznych wartych zwiedzenia podczas wizyty w stolicy Grecji. Do większości z tych miejsc wymagany jest zakup biletu wstępu, a ich ceny nie zawsze są symboliczne. W sezonie bilet na Akropol kosztuje 20 euro od osoby, do muzeum Akropolu – 5 euro, a na starożytną agorę ateńską – 8 euro.

Jednak istnieją pewne dni w ciągu roku, gdy bilety są ulgowe lub wstęp jest darmowy. W tym artykule chcę podzielić się z wami tymi informacjami. Warto je mieć na uwadze, planując przyjazd do Aten, lub będąc już na miejscu.

W ciągu roku istnieje kilka dni, w które wstęp do miejsc archeologicznych i muzeów jest darmowy i są to następujące daty:

 • 6 marca (dzień pamięci Meliny Merkouri)
 • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków)
 • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
 • ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)
 • 28 października (święto OXI”)

Poza sezonem, czyli w okresie od 1 listopada do 30 marca, ceny biletów do muzeów i obiektów archeologicznych są tańsze zazwyczaj o 50%. W tym samym czasie, w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, wstęp do wszystkich tych miejsc jest darmowy.

Listę muzeów, które można odwiedzić za darmo kilka dni w roku, znajdziecie w artykule „Które muzea ateńskie można odwiedzić za darmo i kiedy?”

Informacje na temat tego, kiedy zwiedzić Akropol za darmo znajdziecie tutaj.

Inne ulgi, o których warto wiedzieć:

 • Ulgowe bilety przysługują seniorom (powyżej 65. roku życia)
 • Jak również studentom UE, za okazaniem legitymacji studenckiej
 • Darmowy wstęp dla osób z UE do 25 roku życia

Istnieje również bilet kombo, w cenie 30 euro, który obejmuje kilka miejsc (starożytna Agora, obiekt Kerameikos, Stanowisko Archeologiczne Lyceum, Biblioteka Hadriana, część północna Akropolu, Akropol w Atenach, świątynia Zeusa Olimpijskiego, Rzymska Agora w Atenach) i można go nabyć w kasie przed wejściem do każdego z powyższych obiektów.

Godziny odwiedzin mogą być różne w okresie letnim a zimowym, więc zalecam sprawdzić godziny otwarcia każdego z obiektów. Ponadto w niektóre święta  muzea i zabytki są zamknięte, na przykład:

 • 1 stycznia
 • 25 marca (Święto Niepodległości)
 • Wielki Piątek / Wielka Sobota / Wielkanoc / Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maj
 • 25 i 26 grudnia

Powyższe dni nie dotyczą wszystkich obiektów. Na stronie ODDYSEAS znajdziecie szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia, cen biletów oraz obowiązujących ulg  i świąt, podczas których dany obiekt jest zamknięty.

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą wam się podczas odwiedzin w Atenach.


Zainteresują cię również

3 Comments

 1. […] Po odzyskaniu niepodległości przez Grecję meczet był używany jako piekarnia, a następnie jako składownia zabytków z rzymskiej agory i z Akropolu. W ostatnich latach dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, meczet został odrestaurowany i od ubiegłego lata można go odwiedzać. Przez cały 2018 rok można w nim oglądać wystawę sztuki poświęconą władcy Hadrianowi, który kochał Ateny i przyczynił się do rozwoju nauki i sztuki w mieście. Bilet do meczetu kosztuje 6 euro i obejmuje również wejście na teren Agory Rzymskiej. Jeśli chcesz natomiast odwiedzić większość ważniejszych ateńskich zabytków, kup bilet za 30 euro (więcej info tutaj). […]

 2. Strasznie irytujące że nie działa kopiowanie tekstu, nie tylko nie uchroniło to strony od kopiowania ale wręcz spowodowało, że po przeczytaniu jednego artykułu udałem się gdzie indziej. I tak robi z pewnością większość odwiedzających.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem