W Atenach jest ponad 40 muzeów i około 10 zabytków archeologicznych wartych zwiedzenia podczas wizyty w stolicy Grecji. Do większości z tych miejsc wymagany jest zakup biletu wstępu, a ich ceny nie zawsze są symboliczne. W sezonie bilet na Akropol kosztuje 20 euro od osoby, do muzeum Akropolu – 15 euro, a na starożytną agorę ateńską – 10 euro.

Jednak istnieją pewne dni w ciągu roku, gdy bilety są ulgowe lub wstęp jest darmowy. W tym artykule chcę podzielić się tymi informacjami. Warto je mieć na uwadze, planując przyjazd do Aten, lub będąc już na miejscu.

W ciągu roku istnieje kilka dni, w które wstęp do miejsc archeologicznych i muzeów jest darmowy i są to następujące daty:

 • 6 marca (dzień pamięci Meliny Merkouri)
 • 18 kwietnia (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków)
 • 18 maja (Międzynarodowy Dzień Muzeów)
 • ostatni weekend września (Europejskie Dni Dziedzictwa)
 • 28 października (święto OXI”)

Poza sezonem, czyli w okresie od 1 listopada do 30 marca, ceny biletów do muzeów i obiektów archeologicznych są tańsze zazwyczaj o 50%. W tym samym czasie, w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, wstęp do wszystkich tych miejsc jest darmowy.

Listę muzeów, które można odwiedzić za darmo kilka dni w roku, znajdziecie w artykule „Które muzea ateńskie można odwiedzić za darmo i kiedy?”

Informacje na temat tego, kiedy zwiedzić Akropol za darmo znajdziesz tutaj.

Inne ulgi, o których warto wiedzieć:

 • Ulgowe bilety przysługują seniorom (powyżej 65. roku życia)
 • Jak również studentom UE, za okazaniem legitymacji studenckiej
 • Darmowy wstęp dla osób z UE do 25 roku życia

Istnieje również bilet kombo, w cenie 30 euro, który obejmuje kilka miejsc (starożytna Agora, obiekt Kerameikos, Stanowisko Archeologiczne Lyceum, Biblioteka Hadriana, część północna Akropolu, Akropol w Atenach, świątynia Zeusa Olimpijskiego, Rzymska Agora w Atenach) i można go nabyć w kasie przed wejściem do każdego z powyższych obiektów.

Godziny odwiedzin mogą być różne w okresie letnim a zimowym, więc zalecam sprawdzić godziny otwarcia każdego z obiektów. Ponadto w niektóre święta  muzea i zabytki są zamknięte, na przykład:

 • 1 stycznia
 • 25 marca (Święto Niepodległości)
 • Wielki Piątek / Wielka Sobota / Wielkanoc / Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maj
 • 25 i 26 grudnia

Powyższe dni nie dotyczą wszystkich obiektów. Na stronie ODDYSEAS znajdziesz szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia, cen biletów oraz obowiązujących ulg  i świąt, podczas których dany obiekt jest zamknięty.

Mam nadzieję, że powyższe informacje przydadzą się podczas odwiedzin w Atenach.

Zainteresują cię również

8 komentarzy

 1. Hej, chciałabym kupić z mama wstęp na akropol online i widzę że osoby poniżej 25 roku życia mają darmowy wstęp.
  Czy jest jakaś możliwość udowodnienia tego online, przy zakupie biletów, czy mama musiałaby kupić dla siebie bilety wstępu a ja musiałabym stać w kolejce, pokazać dowód i dostać darmowy bilet dopiero tam?
  Dzięki

 2. Strasznie irytujące że nie działa kopiowanie tekstu, nie tylko nie uchroniło to strony od kopiowania ale wręcz spowodowało, że po przeczytaniu jednego artykułu udałem się gdzie indziej. I tak robi z pewnością większość odwiedzających.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem