Jak dojechać z lotniska do Aten?

Po 2,5 godzinnym locie w końcu wysiadasz z samolotu i jesteś na miejscu – w Atenach,  stolicy Grecji. Bierzesz głęboki oddech greckiego powietrza, uśmiechasz się na myśl o rozpoczynającym się urlopie i idziesz odebrać walizkę. Pełen radości wychodzisz z lotniska… i zaczynasz się denerwować, bo nie wiesz jak dostać się do centrum miasta!

W tym artykule podpowiemy ci, jak z lotniska udać się do centralnych punktów Aten.

Metro

metro

Wygodne pod wieloma względami: tuż przy lotnisku (należy przejść do budynku naprzeciw), jedzie do samego centrum miasta (Syntagma, Monastiraki) i ma połączenie z resztą sieci metra. Odjeżdża co pół godziny z lotniska, działa w godzinach od 5.30 do 23.30, a podróż do placu Syntagma trwa ok. 40 minut.

Bilet pojedynczy kosztuje 10 euro w jedną stronę (ulgowy 5 euro), można jednak kupić bilet dwuosobowy za 18 euro lub trzyosobowy za 24 euro. Jeśli planujesz być w Atenach jedynie 48 godzin, możesz wykupić bilet jednoosobowy w dwie strony za 18 euro i wykorzystać na podróż do miasta i z powrotem na lotnisko.

Natomiast, jeśli przyjeżdżasz na 72 godziny (3 doby), polecamy wykupienie biletu turystycznego. Kosztuje 22 euro, możesz go użyć, żeby pojechać raz z lotniska do miasta i z powrotem, a także jest ważny na cały transport publiczny w ciągu 72 godzin od momentu skasowania.

Autobus

autobus

Tuż przy wyjściu z lotniska znajduje się stacja autobusowa. Cztery linie Express kursują do centralnych punktów Aten: plac Syntagma, port w Pireusie, stacja metra Elaionas i stacja autobusów międzymiastowych na ulicy Kifissou.

Bilet kosztuje 6 euro w jedną stronę (3 euro ulgowy), autobus działa 24 godziny na dobę, a na Syntagmę dojeżdża w ok. 50 minut. Autobus jest moim ulubionym środkiem transportu z lotniska – po drodze zwiedzasz dużą część Aten, której prawdopodobnie nie odwiedzisz podczas swojego pobytu.

Proastiakos, czyli kolejka podmiejska

proastiakos

Odjeżdża z tego samego peronu co metro, można dojechać nią do Aten do centralnego dworca pociągów Stathmos Larissis, skąd można się przesiąsć na czerwona linię metra. Minusem jest to, że nie jeździ zbyt często, co powoduje, że dostanie się na dworzec trwa dłużej niż powinno. Od lutego natomiast działa nowa linia, która jedzie bezpośrednio do portu w Pireusie. Bilet kosztuje 10 euro w jedną stronę.

Połączenie z portami

prom

Jeśli po wylądowaniu w Atenach zamierzasz od razu dostać się na jakąś wyspę, istnieje również połączenie z 3 ważniejszymi portami Attyki:

-na Pireus dostaniesz się (jak wyżej) kolejką proastiakos lub autobusem

-do portu w Rafinie kursują autobusy KTEL (międzymiastowe)

-do portu w Lavrio również oferują połączenie autobusy KTEL

Taxi i prywatny transfer

taxi

Oczywiście oprócz wymienionych wyżej środków transportu, można również wziąć taksówkę (ok. 35-40 euro taryfa dzienna, ok. 55 euro taryfa nocna, w godzinach 00:00-05:00) lub zamówić prywatny transport (ceny różne).

Jak dojechać z lotniska po północy?

airport

Jeśli twój lot ląduje w Atenach po północy , pewnie jeszcze bardziej się stresujesz dojazdem z lotniska do miasta. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw.

Jak wspominałam wyżej, 24- godzinny autobus zawiezie cię m.in. na plac Syntagma, a taksówka – pod sam hotel.

Ogólne informacje na temat transportu komunikacją miejską w Atenach znajdziesz w tym artykule.

Jak widzisz, nie ma powodów do stresu, bo połączenie z lotniskiem jest bardzo wygodne i jest dużo opcji do wyboru. Więc teraz pozostało tylko wybrać swój środek transportu, usiąść wygodnie i cieszyć się urokami Aten.

 

Pod Akropolem

21 komentarzy

 1. Czy na bilecie metra z lotniska za 10 euro można się przesiąść na inną linię metra, czy trzeba kupić dodatkowy bilet

  1. Jadąc z lotniska możesz na tym samym bilecie przesiąść się na inną linię metra czy na autobus, nie kupując nowego biletu. Pozdrawiam

 2. Witam. Kto może skorzystać z ulgi? Czy doktorant poniżej 35 roku życia może podróżować na bilet ulgowy, tak jak w Polsce? Jeśli tak, to czy wszystkimi środkami transportu?

 3. A czy seniorzy, osoby po 65 roku życia mogą korzystać z ulg? Czy takie ulgi przysługują tylko obywatelom Grecji?

 4. Witam. Przylatuję do Aten w niedzielę o godz. 00:30. Jak mogę się dostać do hotelu Artemision, 20 Veranzerou Ateny.

  1. Nie, Uber nie działa już od kilku miesięcy. Polecam aplikację na taksówki, którą działa prawie tak samo, taxibeat. Pozdrawiam

  1. Witam. Z tego co wiem to nie ma bezporedniego polaczenia z lotniska do Nea Makri. Mozesz podjechac autobusem KTEL do Rafiny i stamtad, chyba tez autobusem KTEL, do Nea Makri. Pozdrawiam

 5. Dzień dobry,
  Proszę o informację, gdzie można kupić bilet powrotny na autobus z centrum miasta na lotnisko? Czy można go kupić w dowolnym kiosku w Atenach? Czy też można go kupić tylko na lotnisku?
  Z lotniska do centrum miasta zamierzam przyjechac metrem, jednak w drugą stronę nie będzie to możliwe ze wzgledu na porę dnia,

  pozdrawiam
  Joanna

 6. Witam serdecznie,
  Jedziemy na urlop do Grecji dokładnie do Varkizy, jak się tam dostać z lotniska i czy w Atenach jest tylko jedno lotnisko?

  Ps. Mam jeszcze jedno zapytanie.Chcemy jechać na meteoryty , czy może Znasz biuro, które organizuje tam wycieczki?

  1. Witam!
   W strone Varkizy jedzie autobus X96 z lotniska.

   Niestety nie znam biur, ktore organizuja wycieczki na Meteory.

   Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.