Życie codzienne ateńczyków kieruje się innymi zasadami niż inne krajeZaczniemy od ulubionego zajęcia kobiet, czyli zakupów. Każdy kraj inaczej reguluje dni i godziny otwarcia sklepów, czy  okresy wyprzedaży.

Godziny otwarcia sklepów

zakupy w atenach

Grecy prowadzą styl życia charakterystyczny dla mieszkańców krajów południowych. Widać to na przykładzie godzin otwarcia sklepów. Jak powszechnie wiadomo, Grecy uwielbiają sjestę, czyli popołudniową drzemkę po obiedzie. Jest ogólnie przyjęte, że czas odpoczynku przypada w godzinach pomiędzy 14:30-15:00 a 17:30-18:00. Dlatego też, w tych godzinach sklepy są zamknięte. A konkretnie w poniedziałki, środy i soboty sklepy otwierane są od 9:00 lub 10:00 i czynne do 14:00 lub 15:00, natomiast we wtorki, czwartki i piątki po sjeście sklepy są ponownie otwierane, zazwyczaj do godziny 20:00 lub 21:00. W końcu odpoczynek jest najważniejszy.

W centrum Aten wygląda to nieco inaczej. Sklepy nie są zamykane na czas sjesty, działają do 21:00 we wtorki, czwartki i piątki, a w resztę dni do 18:00. Najpopularniejszym miejscem na zakupy w centrum Aten jest deptak Ermou, który rozciąga się od placu Syntagma do Monastiraki, gdzie można znaleźć bardziej lub mniej znane marki. Dobrym wyborem jest również deptak Ifestou w dzielnicy Monastiraki – tuż obok stacji metra. Można tam znaleźć markowe sklepy, greckie wyroby, a nawet pchli targ. Dla miłośników piłki nożnej jest również sklep drużyny Olympiakos.

Czy sklepy są czynne w niedzielę?

sklep zakupy w atenach

Być może zauważyłeś/aś, że w powyższym zestawie dni nie wspominam o niedzieli, a to dlatego, że Grecy uznają ten dzień za święto. Przeznaczają go na wizytę w kościele, a następnie na odwiedziny u rodziny lub spacer, oczywiście połączony z obiadem w tawernie. Jedynie sklepy z pamiątkami znajdujące się w centrum Aten są otwarte, ale o tym później.

Od kilku lat wprowadzono prawo, które umożliwia sklepikarzom otwieranie sklepów w określone niedziele każdego roku. Są to niedziele, które przypadają w okresie przecen, Niedziela Palmowa, dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i ostatnia niedziela roku. Mimo, że już od kilku lat weszło to prawo, do tej pory spotyka się z ogromnym sprzeciwem ze strony pracowników i niektórych pracodawców. Na razie otwieranie sklepów w powyższe niedziele nie jest obowiązkowe, więc wiele z nich pozostaje zamkniętych. Osobiście unikam robienia zakupów w niedziele handlowe, panuje w te dni totalny chaos na ulicach, a zwłaszcza w centrum Aten.

Przeceny, przeceny, przeceny

przeceny

Przeceny — najlepszy czas na zakupy. W Atenach są cztery oficjalne okresy wyprzedaży, jednak zazwyczaj  i pomiędzy nimi różne sklepy oferują zniżki. Dwa największe okresy przecen, trwające po 1,5 miesiąca każdy, to wyprzedaże zimowe i letnie. Tak więc tuż po rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego rozpoczynają się pierwsze obniżki, zaczynają się zazwyczaj ok. 10-12 stycznia i trwają do końca lutego. Letnie przeceny rozpoczynają się od ok. 10 lipca i trwają do końca sierpnia, więc bez problemu wakacje w Atenach można połączyć z zakupami. Dwa mniejsze okresy przecen, tak zwane mid-season sales, zostały wprowadzone w ostatnich latach i przypadają na pierwsze 10 dni maja (wiosenne przeceny) i listopada (jesienne).

Centra handlowe

W Atenach jest kilka dużych centrów handlowych, niektóre znajdujące się w bardziej odległych dzielnicach: The Mall, Athens Metro Mall czy Attica. Łatwo się do nich dostać komunikacją miejską. Nie różnią się one od centrów handlowych w Polsce czy innych krajach, więc nie ma potrzeby się rozpisywać na ten temat. Zakupy, kawa w knajpce, obiad w restauracji, a wieczorem seans w kinie. Można tam spędzić cały dzień.

Luksusowe zakupy

ulica Voukourestiou

Jeśli masz ochotę na wydanie trochę większej sumy pieniędzy na zakupy, to istnieje na to sposób. Przy placu Syntagma, na ulicy Voukourestiou, jej część zamieniono na deptak, gdzie czekają na ciebie marki takie jak Prada czy Louis Vuitton. Ceny są takie jak na całym świecie, ale warto pospacerować i choćby pooglądać witryny tych sklepów, skupionych w jednym miejscu.

Kupując pamiątki

zakupy w atenach

Sklepiki z pamiątkami w Atenach mają swój własny program. Czynne są zazwyczaj od godziny 9:00 czy 10:00, do późnych godzin wieczornych – czasem nawet do 23:00, często i w niedzielę. Dzielnice Monastiraki i Plaka są wypełnione mniejszymi i większymi sklepikami z pamiątkami czy z wyrobami z oliwy, a jeśli się zmęczysz, bez problemu znajdziesz w okolicy tawerny i kawiarnie na odpoczynek. Natomiast propozycje na pamiątki z Aten znajdziesz tutaj.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym informacjom uda ci się „zaliczyć” zakupy w Atenach w łatwy i przyjemny sposób. Miłych zakupów!

 Zainteresują cię również

2 komentarze

    1. Witam, to zależy od restauracji. Ateny to jednak stolica, więc tutaj nie do końca ma zastosowanie pojęcie sezon-poza sezonem, mało jest restauracji które otwieraja się tylko latem „na sezon”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem