Co ciekawego dzieje się w Atenach?

 

BEZPŁATNE WEJŚCIE NA AKROPOL

bezpłatne wejście na akropol

Gdzie: Akropol i inne muzea

Kiedy: niedziela 3 lutego 2019

Koszt: wstęp wolny

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca w okresie od 1 października do 30 marca wejście na Akropol oraz do wszystkich miejsc archeologicznych i publicznych muzeów jest za darmo. W pozostałe dni można zakupić bilet, który jest o 50% tańszy od biletu w sezonie turystycznym. Przeczytaj więcej o biletach ulgowych.

WYSTAWA: KRETA. NOWO POWSTAŁE MIASTA.

Gdzie: Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Neofitou Douka 4, 106 74

Kiedy: do 30 kwietnia 2019

Koszt: 7 euro; w poniedziałki 3,50 euro

Wystawa prezentuje 3 miasta kreteńskie: Aptera, Eleutherna i Knossos od czasów ich powstania i rozwoju do ich porzucenia i ponownego odkrycia w czasach współczesnych.

WYSTAWA PAWLOSA DIONYSOPOULOSA

pavlos dionysopoulos

Gdzie: Roma Gallery, ul. Roma 5, 10673 Kolonaki 

Kiedy: do 10 marca 2019

Koszt: wstęp wolny, więcej informacji

Grecki artysta, znany jako Pavlos, prezentuje swoje najpopularniejsze dzieła. Jego filozofia opiera się na tym, żeby z przedmiotów codziennego użytku zrobić rzeczy piękne i przyjemne. Pomimo wieloletniego pobytu w Paryżu jego prace nie są przepełnione luksusem. Wręcz przeciwnie, wykorzystuje tanie materiały nowoczesnego świata.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA ROBERTA MCCABE 

mccabe

Gdzie: Stowarzyszenie Archeologiczne Aten, ul. Panepistimiou 22, 10672

Kiedy: do 23 marca 2019, pon.-pt. 10:00 – 18:00

Koszt: wstęp wolny

Zanim Grecja stała się miejscem masowej turystyki jej krajobraz wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Fotograf i grekofil Robert McCcabe zjechał Grecję w latach 1950-1960, robiąc zdjęcia miejscom archeologicznym, wioskom i wyspom. Dzięki niemu na tej wystawie dowiemy się, jak wyglądała Grecja dawniej.

WYSTAWA ZDJĘĆ ALEXANDRA LAMONTA HENDERSONA PT.  HOLIDAY SNAPS

holiday snaps

Gdzie: Muzeum Benaki, ul. Kriezotou 3, 106 71

Kiedy: do 4 maja 2019

Koszt: 5 euro, więcej informacji

Alexander Lamont Henderson (1838-1907) był brytyjskim fotografem, którego doceniła sama królowa Wiktoria. Po śmierci królowej większość jego fotograficznego dobytku została zniszczona. Zachowały się jednak zdjęcia z jego ostatniej wyprawy do Grecji w 1904 roku. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia panoramy Aten, nowo wybudowanych budynków neoklasycystycznych, życia codziennego mieszkańców stolicy.

FESTIWAL CZEKOLADY

chocolate fest

Gdzie: Technopolis, Gazi

Kiedy: 14-17 lutego 2019

Koszt: 3 euro, dzieci poniżej 5 lat za darmo, kup bilety

Dobra wiadomość dla wielbicieli czekolady. W dniach 14-17 lutego do Aten zawita najbardziej czekoladowy festiwal Grecji! Na Chocolate Fest spróbujecie tysięcy smaków czekolady, posłuchacie muzyki i obejrzycie wystawy związane oczywiście z czekoladą. Więcej informacji na stronie festiwalu

JAZDA NA ŁYŻWACH W CENTRUM KULTURY STAVROS NIARCHOS

stavros niarchos

Gdzie: Centrum Kultury Stavros Niarchos, ul. Syggrou 364, 17674 Kallithea

Kiedy: do 28 lutego 2019

Koszt: wstęp wolny

Do końca lutego można pojeździć na łyżwach w świątecznej atmosferze. Uczestnictwo jest bezpłatne, ale należy się zarejestrować wcześniej na tej stronie. Rejestracja jest możliwa z tygodniowym wyprzedzeniem. Centrum Kultury zastrzega, że lodowisko będzie działać, jeśli warunki pogodowe na to pozwolą (czyli będzie odpowiednio zimno).

FESTIWAL TANGOLOVERS

Gdzie: Roma Gallery, ul. Roma 5, 10673 Kolonaki 

Kiedy: 31 stycznia – 4 lutego 2019

Koszt: od 20 euro, więcej informacji

W ciągu 5 dni trwania festiwalu uczestnicy będą mogli podziwiać tańczące pary i wziąć udział w warsztatach tańca prowadzonych przez wybitnych tancerzy z Argentyny i Turcji. Na zakończenie festiwlu odbędzie się przedstawienie pt. Tango in Love… The 5th Element, w którym wystąpią argentyńscy i greccy tancerze.

LEONARDO DA VINCI – 500 LAT GENIUSZU

leonardo da vinci

Gdzie: Palio Amaxostasio, ul. Pireus i Ermou, Gazi

Kiedy: do 28 lutego

Koszt: od 12 euro, kup bilet

Po raz pierwszy wystawa multimedialna prezentująca twórczość Leonarda da Vinci zawita do Aten. Arcydzieła, wynalazki, kodeksy i rysunki renesansowego mistrza ożywają dzięki technologii, tworząc urzekające, rozrywkowe i edukacyjne doświadczenie.

Pierwsza część wystawy poświęcona jest wynalazkom mechanicznym Leonarda da Vinci. Obejmuje 75 modeli, reprodukcji, maszyn interaktywnych i ponad 200 eksponatów zaprojektowanych we współpracy z Muzeum Leonarda da Vinci w Rzymie. Druga część przedstawia życie i pracę wielkiego mistrza. Po raz pierwszy ujawnione zostają tajemnice Mony Lizy przez Pascala Cotte i Instytut Lumière.