Cześć!

Na tej stronie pomożemy ci odnaleźć na naszym blogu niezbędne informacje na temat Aten. Jak się poruszać, co zwiedzać i jakie pamiątki przywieźć ze sobą do Polski. Zaczynamy!

Planowanie przyjazdu

planowanie przyjazdu do aten

Zanim kupisz bilet do Aten, zastanów się kiedy chcesz odwiedzić to miasto – czy podczas upałów, w sezonie, poza sezonem. Zerknij na artykuł „Kiedy najlepiej odwiedzić Ateny”, gdzie dzielimy się naszymi sugestiami w tym temacie. Przeczytaj również, jaka jest „Pogoda w Atenach” w ciągu roku, aby lepiej zaplanować urlop. Jeśli zdecydujesz się na przyjazd do Aten latem, spodziewaj się wysokich temperatur. W takiej sytuacji podpowiadamy „10 sposobów na przeżycie upałów w Grecji” oraz „Co robić w Atenach letnie wieczory„. Natomiast zimą, jak wszędzie, zdarzają się deszczowe dni, dlatego przeczytaj „Co robić w Atenach, gdy pada deszcz?

W artykule „Greckie święta narodowe i dni wolne od pracy w 2020 roku” przeczytacie kiedy są święta i ważne wydarzenia w Grecji, a tym samym dni z wolnym wstępem na zabytki i do muzeów! Między innymi warto wziąć pod uwagę, że w każdą pierwszą niedzielę zimowych miesięcy (a dokładnie od listopada do marca), wstęp do różnych archeologicznych miejsc jest darmowa. Listę tych miejsc przeczytacie w poście „Jakie zabytki i muzea odwiedzić w (darmową) pierwszą niedzielę miesiąca?„.

Informacje o Atenach

witaj w Atenach

Skoro już wiesz, kiedy wybierzesz się do stolicy Grecji, warto, abyś dowiedział się kilka rzeczy o tym mieście. Podstawowe informacje, takie jak dane demograficzne, daty świąt narodowych czy przydatne telefony znajdziesz w artykule „Co musisz wiedzieć o Atenach” oraz w „Ateny w pigułce-najważniejsze informacje„. 

Jeśli jesteś ciekaw, jaka jest historia miasta, możesz przeczytać „Ateny – krótka historia miasta”.

Jeśli nie jesteś przekonany, czy Ateny są dla ciebie, przeczytaj o „5 powodach, dla których pokochasz Ateny” oraz zerknij na „11 ciekawostek o Atenach, których nie znajdziesz w przewodniku”.

Zwiedzanie Aten

mapka aten

Jesteś już w Atenach! Doleciałeś na lotnisko, więc dowiedz się Jak dojechać z lotniska do Aten”.

Czas na zwiedzanie. Sprawdź jak poruszać się ateńskim transportem miejskim i jakie są ceny biletów w artykule „Transport po Atenach – informacje o biletach„. Przeczytaj „50 rzeczy, które możesz zrobić w Atenach” i wybierz te, które ci się podobają najbardziej. Następny krok to Akropol. Sprawdź „Ile kosztuje bilet na Akropol”, jak się tam dostać i czy może będziesz mógł wejść na wzgórze za darmo. Muzea również oferują bezpłatny wstęp poszczególnym grupom wiekowym lub w konkretne dni. Więcej informacji znajdziesz we wpisie „Kiedy odwiedzić ateńskie muzea za darmo”.

Jeśli to twój pierwszy raz w stolicy Grecji i nie wiesz od czego zacząć zwiedzanie,  przeczytaj jakie są nasze „Top 10 miejsc do zobaczenia w Atenach„.

Ateny nie muszą być drogie, jeśli wiesz, jak je prawidłowo zwiedzać. Dowiesz się o tym z artykułów: „Ateny za darmo, czyli zwiedzanie stolicy Grecji bez wydawania pieniędzy”, Czy wiesz, że Ateny to otwarte muzeum?oraz „Sposoby na oszczędne zwiedzanie Aten„. Jeśli wolisz omijać typowo turystyczne miejsca i atrakcje, zobacz Jak zwiedzać Ateny inaczej niż wszyscy?”.

Jeśli jesteś bardziej dociekliwy i ciekawy historii miasta, przeczytaj „Skąd się wzięły nazwy głównych placów Aten?” oraz sprawdź, jak okupacja turecka wpłynęła na miasto, podążając „Śladami Imperium Osmańskiego”Natomiast szukając ładnej scenerii do zrobienia sobie zdjęć przeczytaj nasze propozycje na „6 instagramowych miejsc w Atenach” oraz „Skąd jest najładniejsza panorama Aten„.

Jeśli jesteś ciekaw jakie tradycyjne dania greckie spróbować będąc w Atenach, przeczytaj post „Jedz jak Grek: kulinarny spacer ulicami Aten.”

Wpis „Z dziećmi w Atenach” podpowie ci, jakie atrakcje możesz zafundować swoich najmłodszym.

widok na akropol

Spacerując po mieście lub już wieczorem po męczącym dniu, dobrze jest usiąść w knajpie z ładną scenerią. A będąc w Atenach nie ma nic lepszego niż widok na Akropol! Poznaj naszych „5 ulubionych kawiarni z widokiem na Akropol” i ciesz się widokiem miasta z góry.

Czas na powrót

Nadszedł koniec urlopu i czas wracać do domu. Nie możesz wyjechać jednak, jeśli nie pójdziesz na „Zakupy w Atenach”, a przede wszystkim nie kupisz pamiątek dla siebie i bliskich. Czy już zastanawiałeś się „Jakie pamiątki kupić w Atenach?”.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią ci zaplanowanie pobytu w Atenach. A może brakuje jakiejś informacji? Daj znać!

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem