W dzisiejszym wpisie przedstawiam kilka mniej znanych (a może wcale nieznanych) informacji o Atenach, których nie wspomina się w przewodnikach. Ja sama, mimo tego, że mieszkam tam od dziecka, nie miałam o niektórych z nich pojęcia. Mam nadzieję, że i ty dowiesz się czegoś nowego. Zapraszam do czytania.

  1. Ateny są stolicą Grecji dopiero od 190 lat. We wrześniu 1834 roku król Otton Bawarski przeniósł stolicę z Nafplio do Aten – wtedy małej wioski, która liczyła zaledwie 10 tysięcy mieszkańców. W ciągu 60 lat miasto rozrosło się do 140 tysięcy mieszkańców.
  2. Dzisiaj Ateny są najbardziej zaludnionym miastem Grecji, które liczy około 4 miliony mieszkańców, czyli jedną trzecią populacji państwa. Jednocześnie powierzchnia miasta stanowi tylko 1 procent całej powierzchni Grecji.
  3. Pod ulicami Aten płyną rzeki. Możesz usłyszeć ich szum, gdy przyłożysz ucho do krat kanalizacji na większych ulicach, takich jak Syngrou, Mesogion, Pireos. Skutki ich zabudowania, objawiają się przy większych opadach deszczu – wody rzek wzbierają i wylewają się na ulice, a wody opadowe nie mają innego ujścia. Dodatkowo powodują one dużą wilgoć w miejscach, w których przepływają (np. w dzielnicy Monastiraki).
  4. W Atenach mówi się standardową odmianą języka greckiego. Standardowa, czyli taka, której dzieci uczą się w szkołach. Ateńczycy łatwo rozpoznają po wymowie osobę, która nie jest z Aten.
  5. Ateny i Saloniki konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest język. W Atenach „souvlaki” ma inne znaczenie niż w Salonikach, co jest powodem wielu żartów („souvlaki” w Atenach to pita z mięsem, natomiast w Salonikach nazywa się to „kalamaki”, czyli szaszłyk mięsny). Innym przykładem są parady podczas świąt narodowych.
  6. W Atenach zachowało się najstarsze drzewo oliwne Attyki, które jest jednym z najstarszych na świecie. Ma około 2500 lat i znajduje się w dzielnicy Agioi Anargiroi (mapa).
  7. Ateńskie metro stanowi podziemne muzeum. Prace przy jego budowie były wiele razy przerywane z powodu natknięcia się na nowe ruiny i zabytki. Wtedy do pracy przystępowali archeologowie. Wydobyli oni ponad 50 tysięcy artefaktów, które obecnie można podziwiać na wielu stacjach metra.
  8. Ateny są domem kariatyd (kolumn w kształcie kobiet) – i to nie tylko tych na wzgórzu Akropolu. Na ulicy Agion Asomaton istnieje dom wybudowany w XIX wieku, który nazywa się Domem z Kariatydami. Kariatydy te były wzorowane na postaciach żony i siostry właściciela.
  9. Przy wejściu do Parku Narodowego od strony Leoforos Amalias znajduje się zegar słoneczny, który wskazuje czas.
  10. Stadion Kalimarmaro lub inaczej Panathinaiko Stadio (Stadion Panatenajski) to najstarszy, nadal działający stadion świata, w dodatku jedyny zbudowany w całości z białego marmuru. W starożytności odbywały się na nim Igrzyska Panateńskie oraz gościł on pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.
  11. W ścisłym centrum Aten istnieje ograniczenie wysokości budowli do 27 metrów (poza nielicznymi wyjątkami). Powodem jest ochrona nieograniczonego widoku na Akropol.

 

Czy znasz inne ciekawostki o Atenach? Podziel się nimi w komentarzu.

 



3 komentarze

  1. pamiętam, że czytałam ten post przed pobytem w Atenach, jednak teraz ma dla mnie inny wydźwięk 😀 brakuje mi tylko mapki z dojściem do tego drzewa 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem