W dzisiejszym wpisie przedstawiam kilka mniej znanych (a może wcale nieznanych) informacji o Atenach, których nie wspomina się w przewodnikach. Ja sama mimo tego, że mieszkałam tam od dziecka, nie miałam o niektórych z nich pojęcia. Mam nadzieję, że i ty dowiesz się czegoś nowego. Zapraszam do czytania.

1. Ateny są stolicą Grecji dopiero od 184 lat. We wrześniu 1834 roku król Otton Bawarski przeniósł stolicę z Nafplio do Aten – małej wioski, która liczyła zaledwie 10 tysięcy mieszkańców. W ciągu 60 lat miasto rozrosło się do 140 tysięcy mieszkańców.

2. Dzisiaj Ateny są najbardziej zaludnionym miastem Grecji, liczącym ok. 4 mln mieszkańców, czyli ⅓ populacji greckiej. Jednocześnie powierzchnia miasta stanowi tylko 1% całej powierzchni Grecji.

3. Pod ulicami Aten płyną rzeki. Można usłyszeć ich szum, gdy przyłoży się ucho do krat kanalizacji na większych ulicach takich jak Syngrou, Mesogion, Pireos. Skutki zabudowania rzek objawiają się przy większych opadach deszczu, ponieważ wtedy wody rzek wzbierają i wylewają się na ulice, a wody deszczu nie mają innego ujścia. Dodatkowo te podziemne wody powodują dużą wilgoć w miejscach, w których przepływają (np. w dzielnicy Monastiraki).

4. W Atenach mówi się standardową odmianą języka greckiego. Standardowa, czyli taka, której dzieci uczą się w szkołach. Ateńczycy łatwo rozpoznają po wymowie osobę, która nie jest z Aten.

5. Ateny i Saloniki konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest język. W Atenach „souvlaki” ma inne znaczenie niż w Salonikach, co jest powodem wielu żartów (souvlaki w Atenach to pita z mięsem, natomiast w Salonikach nazywa się to „kalamaki”, czyli szaszłyk mięsny). Innym przykładem są parady na święta narodowe.

6. W Atenach zachowało się najstarsze drzewo oliwne Attyki i jedno z najstarszych na świecie. Ma ok. 2500 lat i znajduje się w dzielnicy Agioi Anargiroi (mapa).

7. Ateńskie Metro stanowi podziemne muzeum. Prace przy budowie metra były wiele razy przerywane z powodu natknięcia się na nowe ruiny i zabytki. Wtedy do pracy przystępowali archeologowie. Wydobyto ponad 50.000 artefaktów, które obecnie można podziwiać na wielu stacjach metra.

8. Ateny są domem kariatyd. I to nie tylko tych na Akropolu. Na ulicy Agion Asomaton istnieje dom wybudowany w XIX wieku, który nazywa się Domem z Kariatydami. Kariatydy były wzorowane na postaciach żony i siostry właściciela.

9. Przy wejściu do Parku Narodowego od strony Leoforos Amalias znajduje się zegar słoneczny, który wskazuje czas.

10. Stadion Kalimarmaro lub inaczej Panathinaiko Stadio (Stadion Panatenajski) to najstarszy nadal działający stadion świata, w dodatku jedyny zbudowany w całości z białego marmuru. W starożytności odbywały się na nim Igrzyska Panateńskie oraz gościł pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie w 1896 roku.

11. W ścisłym centrum Aten istnieje ograniczenie wysokości budowli do 27 metrów (poza nielicznymi wyjątkami). Powodem jest ochrona nieograniczonego widoku na Akropol.

Czy znasz inne ciekawostki o Atenach? Podziel się nimi w komentarzu.

 Zainteresują cię również

3 komentarze

  1. pamiętam, że czytałam ten post przed pobytem w Atenach, jednak teraz ma dla mnie inny wydźwięk 😀 brakuje mi tylko mapki z dojściem do tego drzewa 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem