Podczas zwiedzania jesteśmy zazwyczaj skłonni wydać większe pieniądze na muzea i zabytki. W Atenach jest dużo takich atrakcji, a bilety mogą sporo kosztować. Istnieją jednak sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy podczas codziennych wydatków na jedzenie, napoje, bilety komunikacji miejskiej itd. Przeczytaj o nich poniżej.

irodio

1. Zwiedzanie

Przyjeżdżając do Aten, nie sposób nie zwiedzić Akropolu, muzeów i innych starożytnych zabytków, z których słynie grecka stolica. Bilet na sam Akropol kosztuje 20 euro, a bilet kombo 30 euro (obejmuje kilka zabytków archeologicznych). Czy wiesz jednak, że jest kilka dni, podczas których możecie zwiedzić te miejsca za darmo? W artykule „Ile kosztuje bilet na Akropol” podaję daty, w których możesz skorzystać z bezpłatnego wstępu do tych miejsc. Ponadto, wiele zabytków można obejrzeć z daleka nie wchodząc na teren obiektu. Podpowiadam, jak to zrobić we wpisie „Czy wiesz, że Ateny to otwarte muzeum?”.



Oprócz Akropolu, warto zwiedzić również muzea, takie jak na przykład Muzeum Akropolu, czy najważniejsze muzeum Grecji, czyli Narodowe Muzeum Archeologiczne. W artykule „Kiedy odwiedzić ateńskie muzea za darmo” znajdziesz informacje na temat ich darmowego zwiedzania.

Dodatkowe pomysły na darmowe zwiedzanie Aten, poza muzeami i zabytkami, znajdziesz we wpisie „Ateny za darmo, czyli zwiedzanie stolicy Grecji bez wydawania pieniędzy”.

2. Jedzenie na wynos

souvlaki ateny

Ateny mają do zaoferowania tyle atrakcji, że można je zwiedzać od rana do wieczora. W którymś momencie jednak dopadnie cię głód. A najlepszym posiłkiem na szybko i bez dużych wydatków jest słynne suwlaki. Są to kawałki pieczonego mięsa zawinięte w placek pita z pomidorem, cebulą i sosem tzatziki. Kosztuje 2,20-2,50 euro i w centrum możesz je kupić prawie na każdym kroku. Sycące i tanie!

3. Woda

woda

Jeśli odwiedzasz Ateny latem, to proponuję mieć zawsze ze sobą butelkę wody. Będzie to twój najlepszy współtowarzysz podczas spacerów po mieście. A czy wiesz, że nie musicie kupować wody butelkowanej, tylko napełnić pojemnik wodą z kranu? Tak, kranówka w Atenach jest pitna i nie ma powodu płacić za każdym razem za kupno wody.

Inne porady na temat radzenia sobie podczas upałów w Atenach znajdziesz w artykule „10 sposobów na przeżycie upałów w Grecji”.

4. Plaże

plaża

Komunikacja miejska i pozamiejska (autobusy KTEL) zawożą na wschodnie lub zachodnie wybrzeże Aten. Do wyboru jest mnóstwo plaż, więc musisz się rozeznać, która najbardziej ci odpowiada. W miejscach tłocznych, turystycznych (ale nie tylko) zazwyczaj znajdują się leżaki dla plażowiczów. Uwaga, najczęściej nie są one darmowe i czasami cena może być wygórowana. Nikt nie zabrania jednak leżenia na ręczniku na piasku. Ta sama plaża, a plażowanie za darmo. Dodatkowo kup napoje w supermarkecie lub w kiosku, bo w beach barach ceny są dużo wyższe.

5. Jedzenie

ogród narodowy ateny

Zamiast jeść śniadanie w knajpie lub obiad w tawernie, może wolisz zrobić sobie piknik? Istnieje ogromny wybór greckich fast foodów w Atenach, jak na przykład opisane wyżej suwlaki, peinirli, czyli taka grecka zapiekanka, różne ciasta na słono i słodko i wiele, wiele innych. Kilka pomysłów możesz znaleźć w artykule „Jedz jak grek: kulinarny spacer ulicami Aten.”. Na piknik możesz się wybrać do Ogrodu Narodowego, centrum kultury Stavros Niarchos, na plażę lub na któreś z wzgórz. Posiłek w pięknym otoczeniu czy na łonie natury smakuje lepiej!

6. Tawerny

tawerna

Będąc jednak w Atenach nie sposób nie pójść chociażby raz do tawerny na prawdziwie grecki posiłek. A jak on wygląda? Grecy zamawiają 4-5 przystawek na „środek” i każdy może ich spróbować. Zamiast brać po jednym talerzu dla każdej osoby, spróbujcie tego sposobu. Zasmakujecie kilku potraw, a przystawki są tańsze od głównego dania. Dodatkowa podpowiedź co do napojów: jak wspomniałam wyżej, woda z kranu jest pitna, więc jeśli kelner się was zapyta, czy przynieść wam butelkę wody możecie powiedzieć, że chcecie wodę z kranu. Dodatkowo wino w karafce jest dużo tańsze niż w butelce i jest produkowane lokalnie.

7. Bilety na transport miejski

bilet athena card

Jednorazowy bilet na wszystkie środki transportu miejskiego, ważny na 90 minut kosztuje 1,20 euro. Istnieją jednak tańsze bilety kombo. Całodobowy bilet kosztuje 4,50 euro (jeśli zamierzasz dużo podróżować metrem, autobusem, trolejbusem czy tramwajem), 5-dniowy wynosi 9,00 euro (jeśli zostajesz na więcej niż 3 dni to się opłaca). Natomiast jeśli przyjeżdżasz do Aten na weekend możesz kupić bilet turystyczny, który jest ważny przez 3 dni na każdy środek transportu miejskiego i obejmuje podróż metrem z lotniska do centrum Aten i z powrotem. Jeśli szukasz informacji w jaki inny sposób dostać się z lotniska do miasta, przeczytaj artykuł „Jak dojechać z lotniska do Aten?”.

8. Panorama Aten

widok z filopappou

Ateny nie są płaskim miastem, mają dużo wzgórz i gór, z których rozpościera się przepiękny widok na całe Ateny, od góry Parnitha na północy aż do morza Egejskiego na południu. Widok jest przepiękny, czy to w dzień, czy w nocy. I można się nim cieszyć za darmo! Jest wiele knajp na tarasach budynków, z których rozciąga się  piękna panorama Aten, ale wzgórza takie jak Filopappou, Likawitos czy Pnyx oferują ten sam widok bezpłatnie. Najbardziej obleganym miejscem są tzw. „skałki”, czyli wzgórze Aresa obok Akropolu. Kup napoje w kiosku, wdrap się na szczyt i delektuj przepiękną panoramą.

To kilka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zwiedzania Aten. Mam nadzieję, że z nich skorzystasz. A może masz jeszcze inne sposoby na oszczędne zwiedzanie? Daj znać w komentarzu!



Zainteresują cię również

1 komentarz

  1. Byłam w końcu stycznia w Atenach i było rewelacyjnie! Do tego tanio. 🙂 5 dni rozsądnego (ale też bez żałowania sobie) wypoczynku, zwiedzania, jedzenia w tawernach wyniosło mnie łącznie ok. 1600 zł. Może miałam szczęście, bo pogoda była iście wiosenna, ale i tak jestem dumna z tego wyjazdu.
    Pozdrawiam! 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem