Akropol ateński to miejsce kultu od starożytnych czasów. „Akropol” oznacza miasto na wzgórzu, do dzisiaj nazywany jest świętą skałą Aten.
Najważniejsze budowle wzgórza to Partenon – świątynia na cześć bogini i opiekunki miasta Ateny, Erechtejon ze słynnymi kariatydami (oryginały znajdują się w Muzeum Akropolu), Propyleje, czyli budynek przy wejściu na wzgórze, i Pinakoteka, zbiór dzieł sztuki i skarbiec.
Akropol na przełomie wieków przeszedł wiele zmian i doznał wielu zniszczeń. Partenon pełnił rolę kościoła, a nawet meczetu po zdobyciu Aten przez Turków. Zgromadzony na Akropolu proch eksplodował podczas jednej z walk i zniszczył wiele budowli. Lord Elgin w XIX wieku wywiózł dużą część rzeźb do Anglii, a podczas II Wojny Światowej na Akropolu powiewała nazistowska flaga zamiast greckiej.
Od 1979 roku rozpoczęto rekonstrukcję zabytków, która trwa do dziś.
Informacje na temat zwiedzania Akropolu, cen biletów itp znajdziesz tutaj.
Oficjalna stronu z Ministerstwa Kultury znajdziecie tutaj.
Obejrzyjcie historię Partenonu w poniższym filmiku:
[…] Z miasteczka Egina odjeżdżają autobusy do różnych części wyspy, do miasteczek lub na inne plaże. Jeden z autobusów zawozi do obiektu archeologicznego Afai-świątyni zbudowanej w V w. p.n.e w stylu doryckim. Prawdopodobnie architekci Partenonu wzorowali się na tej świątyni przy budowie najważniejszego zabytku Aten. […]
[…] 1.Akropol […]