Ateny są ogromnym miastem, które ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Większość atrakcyjnych turystycznie miejsc jest płatna. Jednak w trosce o twoją kieszeń, dzisiaj przedstawiam 9 pomysłów na to, co zobaczyć w Atenach za darmo.

1. Zmiana warty

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza pod parlamentem na placu Syntagma to atrakcja warta zobaczenia. Głównymi jej bohaterami są ewzoni (ew + zoni oznacza piękny pas), czyli żołnierze należący do elitarnego oddziału wojskowego. W ich skład wchodzą najwyżsi i najprzystojniejsi mężczyźni, ubrani w tradycyjny grecki strój. Co godzinę następuje zmiana warty w bardzo widowiskowy sposób, tj. poprzez wykonanie idealnie wyćwiczonych i zsynchronizowanych ruchów.

Najbardziej uroczysta zmiana warty odbywa się w niedzielę o godzinie 11:00. Wtedy to oddziałowi ewzonów ubranych w odświętne stroje towarzyszy orkiestra, a przy zmianie odgrywany jest hymn grecki.

zmiana warty ateny

2. Anafiotika – wyspa w centrum miasta

Gdy Ateny stały się stolicą Grecji, król Otto ściągnął budowniczych z wyspy Anafi, żeby wybudowali dla niego pałac królewski. Rzemieślnicy w dzień pracowali przy budowie pałacu, a w nocy budowali swoje domy u podnóża wzgórza Akropolu. Skaliste wzgórze bardzo przypominało im ich ojczyznę Anafi, dlatego miejsce to nazwali Anafiotika, czyli małe Anafi.

Tak jak na klasycznej greckiej wyspie, tak i tutaj zobaczysz małe, białe domki, wąskie uliczki i fioletowe bugenwille. Jest to niezwykle urocze miejsce, które pozwoli ci choć na chwilę odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta.

Anafiotika – wyspa w centrum Aten
anafiotika uliczka
Kręte uliczki u podnóża Akropolu

3. Eksponaty w metrze ateńskim

Podczas budowy metra w Atenach, archeolodzy wydobyli około 50 tysięcy starożytnych artefaktów. Najważniejszych znalezisk dokonano na stacjach metra zlokalizowanych w historycznym centrum miasta: Syntagma, Monastiraki, Kerameikos i Akropoli. Tam możesz podziwiać niektóre ze znalezisk zupełnie za darmo. Największa ekspozycja znajduje się na stacji Syntagma.

eksponaty na stacji akropol
Eksponaty na stacji metra Akropol
Eksponaty na stacji Akropol
Wystawa waz na stacji Akropol

4. Zwiedzanie muzeów za darmo

W pierwszą niedzielę miesiąca w okresie zimowym (od listopada do marca włącznie) wstęp do muzeów jest za darmo. Weź to pod uwagę przy planowaniu swojej podróży. W pozostałe dni możesz zaopatrzyć się w bilet o wartości 30 euro, który obejmuje wstęp na wzgórze Akropolu i inne ważniejsze stanowiska archeologiczne w Atenach. Więcej informacji o darmowym wstępie do muzeów przeczytasz tutaj.

Dodatkowo, podczas sierpniowej pełni księżyca, można skorzystać z darmowego wstępu do wybranych obiektów archeologicznych, np. do Muzeum Akropolu i wielu innych miejsc. Tego dnia możesz również uczestniczyć w organizowanych bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych.

zwiedzanie muzeów za darmo ateny
Widok na Świątynię Zeusa Olimpijskiego obok Łuku Hadriana

5. Bezpłatne wycieczki

Jeśli nie chcesz zwiedzać Aten na własną rękę, lecz z przewodnikiem – możesz wybrać się na bezpłatne wycieczki oferowane przez profesjonalnych przewodników lub mieszkańców Aten, którzy zajmują się oprowadzaniem turystów. Większość tych wycieczek jest po angielsku, ale na pewno można znaleźć je w innych językach.

Niektóre z portali oferujących bezpłatne wycieczki to This is Athens, Athens Free Tour, Free Tours in Athens.

bezpłatne wycieczki po Atenach
Widok na Partenon

6. Panorama miasta ze wzgórza

Ateny to miasto wzgórz. Wejście na wszystkie (oprócz wzgórza Akropolu) jest bezpłatne, więc w każdej chwili możesz z nich podziwiać panoramę stolicy. Najpiękniejszy widok jest podczas wschodu i zachodu słońca, ale i w dzień warto obejrzeć miasto z góry.

Do wyboru jest kilka wzgórz: Wzgórze Aresa (zwane też Skałkami) tuż przy wejściu na wzgórze Akropolu; Wzgórze Muz lub Filopapou – najbliższe wzgórze naprzeciw wzgórza Akropolu; Likawitos – słynna góra w środku miasta, z której rozciąga się przepiękny widok na całe Ateny, aż do Pireusu.

panorama aten
Widok na Akropol ze Wzgórza Muz

7. Ogród Narodowy

Za budynkiem parlamentu na placu Syntagma znajduje się Ogród Narodowy, kiedyś zwany Ogrodem Królewskim. Stworzyła go królowa Amalia w XIX wieku na wzór ogrodów europejskich. Sprowadziła około 500 gatunków zwierząt i roślin, a palmy waszyngtonie, które znajdują się przy wejściu od ulicy Amalias, zasadziła w 1842 roku własnymi rękami.

W parku znajdują się jeziorka z kaczkami, małe ZOO z pawiami, królikami i kozami, pomniki sławnych Greków, zegar słoneczny, mozaiki naziemne, ławeczki do siedzenia. Wszystko to na obszarze 15,5 hektarów. Wstęp do parku jest bezpłatny.

ogród narodowy ateny
Palmy waszyngtonie i zegar słoneczny przy wejściu do Ogrodu Narodowego od strony ulicy Amalias

8. Najstarszy dom w Atenach

Podczas spaceru pod wzgórzem Akropolu w dzielnicy Plaka, natrafisz na najstarszy dom w Atenach wybudowany w XVIII wieku. Niedawno został odnowiony i przemieniony w muzeum jako jedyny zachowany przykład domu z czasów osmańskich.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, ale godziny otwarcia są dosyć ograniczone: wtorek-czwartek 10:00-13:00, niedziela 11:00-16:00.

najstarszy dom w atenach
Najstarszy dom w Atenach

9. Morze na wyciągnięcie ręki

Ateny są miastem położonym blisko morza. Wybierz się do portu w Pireusie popatrzeć na odpływające promy i poczuj zapach lata lub na Paleo Faliro, aby pospacerować brzegiem morza i podziwiać zachód słońca. Do tych dzielnic możesz dojechać starym metrem w kierunku Pireusu lub tramwajem.

paleo faliro ateny
Molo w dzielnicy Paleo Faliro, Ateny

Znacie inne darmowe atrakcje warte odwiedzenia w Atenach?



Zainteresują cię również

13 komentarzy

  1. Jeśli w tym roku 2024 w pierwsza niedziele miesiąca jest Wielkanoc to druga niedziela miesiąca jest darmowa czy inny dzień?

    1. Wielkanoc jest w maju, a w maju już nie obowiązuje darmowy wstęp w pierwszą niedzielę miesiąca 🙂 Jedynie od listopada do marca.

  2. super wpis! wybieram się do Aten na koniec lutego- mam nadzieję, że pogoda będzie dla mnie łaskawa :). o której godzinie w dni powszednie jest zmiana warty?

  3. Dziewczyny jesteście po prostu świetne! Wspanialy blog dużo się dowiedziałam nowych rzeczy prawie 30 lat tu mieszkam, a wiele rzeczy nie wiedziałam lub nie zwracałam uwagi, najlepiej wiem, gdzie są suvlakarnie i pasrotawerny kolo domu, trzymajcie tak dalej pozdrowienia z Bypona.

      1. No wiec pomyślałam i poszukałam najlepsza według mnie to psarotaverna Τράτα na Kiessariani
        ( Papaanderu tam chodził na ryby) jedzenie po prostu wspaniale i świeże trochę drogo, ale warto, następna psarotaverna to Dafnofillo (Glyfada) blisko Marks Spencer tez świetne jedzenie, a o ile się nie mylę naprzeciwko świetne souvlaki XL i kebaby nazywa się Babak albo Bobok jakos tak, kolejne to ΒΥΡΩΝΑΣ GRILL ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 46 Świetne souvlaki.
        Znam jeszcze jedna pasrotaverne, ale nie pamiętam adresu znajduje się na Pireusie za Krzyżem (wielki , ogromy ) na piraiki, elegancka restauracja z rybami z widokiem na morze,(wchodzi się do niej po kilku schodkach)
        prostu jedna z najlepszych ryb jakie kiedykolwiek jadłam niestety nie wiem czy drogo… ale podejrzewam, że tak. I na koniec polecam Mama roux na Aiolou 48, Athina,międzynarodowa kuchnia świetne jedzenie w tygodniu trzeba zamówić stolik niskie ceny ok 30 e za 2 osoby, przy okazji zakupów na ermu zawsze można tam wpaść.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem