Jest takie miejsce pod Akropolem, w którym niewątpliwie dzieje się magia.
To miejsce to Odeon Herodes Atticus, zwane potocznie Irodio. Ale żeby opowiedzieć jak to się stało, że mogłam uczestniczyć w koncertach w tym miejscu, muszę napisać kilka słów o tym, kiedy narodziła się moja miłość do Grecji.

Pierwszy raz do Hellady wybrałam się jesienią 2001 roku. Już wtedy kraj Zeusa i Ateny zauroczył mnie, co nawet skwitowałam krótkim: mogłabym tu zamieszkać. Ciepło, luz, turkusowe morze… Ale po powrocie do domu, wciągnięta w wir obowiązków, zarzuciłam myśl o emigracji na południe, wspominając czasem cudowny pobyt w pięknej Grecji.


Aż nagle, po wielu latach, we wrześniu 2015 roku, za pośrednictwem internetu poznałam Polaka, który mieszka w Atenach od roku 2004. Prowadziłam już wtedy od prawie trzech lat audycję muzyczną, w której prezentowałam muzykę folkową z różnych zakątków świata. Właśnie na jednym z portali muzycznych zobaczył ów człowiek link z adresem mojej audycji, posłuchał i napisał list.


Po wielu rozmowach, zawiązaniu znajomości, nieoczekiwanie wiosną 2017 roku padło: „Może przylecisz? Niedaleko Aten odbywa się duży festiwal, na którym występuje wiele zespołów i wykonawców z całego świata. Przekrój muzyczny ogromny, a i w samych Atenach odbywa się również wiele koncertów.” Mnie do podróży, zwłaszcza związanych z koncertami, nie trzeba długo namawiać, więc cóż miałam zrobić? Poleciałam 🙂


Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że ta znajomość przerodzi się w długofalową przyjaźń, opartą głównie na wzajemnych odwiedzinach planowanych w oparciu o terminarz festiwalowy i koncertowy w Polsce i Grecji.
Podczas tego pierwszego pobytu chciałam jak najwięcej w Atenach zobaczyć, jak najwięcej przeżyć. Nie sądziłam, że odtąd będę Ateny odwiedzała kilka razy w roku. Już w 2018 roku, w lipcu, wybraliśmy się po raz pierwszy na koncert do miejsca, któremu poświęcę teraz dalszą część opowieści.

Amfiteatr pod Akropolem to miejsce magiczne


Czuć tam, jak chyba nigdzie, powiew historii. I to historii starożytnej, bowiem Irodio uważane jest za największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych. Zbudowany w 161 roku przez Heroda Attyka dla uczczenia pamięci ukochanej małżonki, Aspasii Regilli.


Wzniesiony w stylu teatrów rzymskich, z ogromną, trzykondygnacyjną sceną. Okrągła orchestra o średnicy prawie 19 metrów wyłożona została białym i czarnym marmurem w stylu szachownicy. Cały budynek pokryty został dachem z drewna cedrowego, albowiem zapewniało to doskonałą akustykę. Niestety do czasów współczesnych przetrwały tylko fragmenty ruin, cała widownia i… akustyka 🙂 Dzięki zaangażowaniu Greków, rekonstrukcjom, renowacjom, możemy delektować się w tym miejscu wrażeniami z koncertów.


Czy mieli państwo kiedyś tak, że wchodząc do jakiegoś miejsca zaparło Wam dech w piersiach?
Irodio to takie miejsce, zwłaszcza dla turysty, który ma okazję wejść tam pierwszy raz. I choć po osiemnastu podróżach coraz mniej czuję się turystką w Grecji, to każdy koncert w amfiteatrze pod Akropolem jest dla mnie niesamowitym przeżyciem.
Zwłaszcza, gdy słucha i ogląda się wykonawców, którzy przyprawiają o dreszcze.
I tak – to były niezapomniane koncerty.

17 lipca 2018 roku – niezwykły Nigel Kennedy
15 czerwca 2019 roku – zespół, którego chyba nie trzeba przedstawiać – Jethro Tull
13 września 2019 roku – brytyjski zespół Archive
29 września 2021 roku – cudowni The Tigers Lillies
30 września 2021 roku – Sting, artysta doskonały
25 czerwca 2022 roku – Patti Smith, artystka totalna.

Podczas koncertów na starożytnych ruinach wyświetlane są niejednokrotnie ruchome obrazy bądź napisy lub są podświetlane światłami w różnych kolorach.
Światła wydobywają niesamowitą głębię ze starożytnych murów. Zapadający zmierzch, widok księżyca nad ruinami, ciepłe powietrze, przycichające rozmowy, rozpoczynające się połączenie muzyki, świateł i magii miejsca zapewnia ogrom wzruszeń.
Polecam wszystkim odwiedzającym Ateny uczestnictwo w takim spektaklu choć raz…
A ja…
Pozostaję z nadzieją, że to nie moje ostatnie słowo w kwestii uczestnictwa w koncertach w tym pięknym miejscu.

Dana Marzec

Aby sprawdzić program koncertów, które odbywają się w ramach Festiwalu Aten w Irodio, zajrzyj na stronę https://aefestival.gr/?lang=en.

Kilka słów o autorce:

Wielbicielka podróży, muzyki, koncertów i radia.

Przez 8 lat prowadziła w rozgłośni internetowej autorską audycję muzyczną, zabierając słuchaczy w najdalsze zakątki naszego globu. Miłośniczka Grecji, greckiej kuchni i greckiego luzu.  Wyznaje zasadę siga siga, ale tylko będąc w Grecji 🙂

Samodzielna matka trudnego dorosłego dziecka, nie dająca się zaszufladkować i zamknąć w żadnych ramach.

Link do bloga: https://folkowisko.blogspot.com/

Link do fb: https://www.facebook.com/dana.marzec.7

Instagram: dana.marzec.7

Zainteresują cię również

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem