W ciągu dnia zwiedzasz zabytki, muzea, jeździsz nad morze, chodzisz na zakupy, ale co robić w Atenach w letnie wieczory? Zamiast siedzieć w hotelu, wyjdź na miasto. Jest mnóstwo rzeczy do zrobienia, które pomogą ci odkryć inne oblicze miasta. Przeczytaj moje propozycje.

monastiraki station
Widok z tarasu MS terrace

Taras z widokiem na Akropol

W centrum Aten jest mnóstwo kawiarni na tarasach, z których można podziwiać Akropol. Dlaczego jest ich tak dużo? Ponieważ ten widok jest niesamowity! Kawiarnie te są oblegane przez turystów i ateńczyków niezależnie od pory roku, ale zwłaszcza latem. Oświetlony Akropol na pewno zapadnie ci na długo w pamięci. A ponieważ, jak wspomniałam, takich tarasów jest dużo, możesz podpatrzeć jakie są moje ulubione, klikając tutaj.

widok na likawitos
Widok na Likawitos

Panorama miasta ze wzgórza

W Atenach jest kilka wzgórz, które oferują przepiękną panoramę miasta. W letnie wieczory są one oblegane przez zakochane pary i towarzystwa znajomych, którzy przynoszą ze sobą napoje i podziwiają zachód słońca lub nieograniczony widok na miasto. Zobacz jakie widoki oferuje każde z ateńskich wzgórz tutaj i wybierz to, które najbardziej ci odpowiada.

Kino letnie „Cine Paris"
Kino letnie „Cine Paris”

Letnie kino

Czy można połączyć oglądanie filmu z wieczorem pod gwiazdami? Jak najbardziej! Letnie kina w Atenach są bardzo popularne. Znajdziesz je zarówno w centrum Aten, jak i nad morzem, a każdy z nich ma inny charakter. Niektóre wyświetlają najnowsze filmy, inne klasyki filmowe, a jeszcze inne bardziej alternatywne produkcje. Moimi ulubionymi kinami letnimi są Cine Thissio, uznane przez CNN za najlepsze otwarte kino na świecie; Cine Paris, które znajduje się w dzielnicy Plaka, a wyjątkowego uroku dodaje mu przepiękny widok na Akropol, oraz Cine Flisvos nad morzem, przy Marinie Flisvos. Filmy zazwyczaj wyświetlane są w oryginalnym języku z greckimi napisami.

biblioteka hadriana
Biblioteka Hadriana

Spacer po historycznym centrum Aten (dzielnice Plaka, Monastiraki, Thisio, Syntagma)

Wieczorny spacer po historycznym centrum Aten to „must” podczas odwiedzin stolicy Grecji, zwłaszcza, że miasto późno idzie spać. Gdy zapada zmrok i gorąco nie jest już takie uciążliwe, chodzenie po sklepach z pamiątkami, kolacja w tawernie czy oglądanie muzyków na deptakach jest dużo przyjemniejsze niż w upalne południe. Sklepy w tych dzielnicach zazwyczaj są otwarte do późna (ok. 22:00-23:00), tawerny serwują jedzenie do późnych godzin wieczornych, a przy zmianie warty na Syntagmie nie ma tylu ludzi, co w dzień. 

 

paleo faliro ateny
Dzielnica Paleo Faliro

Spacer nad morzem

Z centrum Aten wsiądź w tramwaju i wysiądź na pierwszym przystanku nad morzem, tj. Edem lub Batis (w zależności od linii tramwaju). Widok na morze i zapach morskiego powietrza ma w sobie coś uspokajającego. Odnowionym deptakiem nad brzegiem morza dojdziesz do parku Flisvos z placami zabaw i kinem letnim, o którym pisałam wyżej, a idąc dalej – do Mariny Flisvou. Kup lody i pospaceruj po pomoście, do którego zacumowane są przepiękne jachty, a później usiądź w jednej z wielu kawiarni czy restauracji, delektując się letnim wieczorem.

Budynek Centrum Kultury Stavros Niarchos
Budynek Centrum Kultury Stavros Niarchos

Stavros Niarchos

Centrum Kultury Stavros Niarchos od momentu jego otwarcia w 2016 roku zawładnęło życiem mieszkańców Aten i to nie tylko dlatego, że tam została przeniesiona biblioteka i Opera Narodowa. Organizowane koncerty, projekcje filmów, lekcje pilates, kajakowania czy szydełkowania zbierają mnóstwo uczestników, zwłaszcza, że większość akcji jest darmowa. Budynek zbudowany jest na sztucznym wzniesieniu, z którego widać morze, a nawet pobliskie wyspy sarońskie. W sztucznym jeziorku morskiej wody ostatnio dodano fontanny, a na dużym placu z trawą organizowane są koncerty, jak również darmowe projekcje filmów i bajek. Sprawdź plan wydarzeń na ich oficjalnej stronie i spędź tam wyjątkowy wieczór.

Kolacja w Mikrolimano 

Mikrolimano oznacza „mały port” i znajduje się niedaleko największego portu Grecji, czyli Pireusu. Mała zatoczka pełna jest tawern usytuowanych tuż nad brzegiem morza, które podają świeże ryby i owoce morza. Ceny w restauracjach nie należą do najniższych, ale takiej atmosfery nie znajdziesz nigdzie indziej.

Koncert w Stavros Niarchos
Koncert w Stavros Niarchos

Koncerty, festiwale, przedstawienia

Latem ateńskie stadiony i teatry zapełniają się koncertami greckich i zagranicznych artystów. Koncerty w ramach festiwalu Release Athens, RockWave Festival, przedstawienia antycznych sztuk teatralnych podczas festiwalu Aten to tylko kilka z organizowanych letnich imprez. Największe wrażenia moim zdaniem są podczas przedstawień w starożytnym amfiteatrze Irodio, który znajduje się u podnóża Akropolu.

 

A może masz jakieś jeszcze pomysły na spędzenie wieczorów w Atenach? Chętnie poznam twoje sugestie!

 Zainteresują cię również

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem