Transport po Atenach – informacje o biletach

Siatka komunikacji miejskiej w Atenach jest dość dobrze rozbudowana i, w porównaniu do innych europejskich miast, jest bardzo nowoczesna. W mieście można podróżować metrem, które ma 3 linie; tramwajem, którym można dojechać na plaże, autobusami i trolejbusami, a do pobliskich miejscowości, jak na przykład Chalkida czy Korynt – kolejką podmiejską.

W tym wpisie dzielimy się z wami informacjami na temat biletów na komunikację miejską oraz kilkoma dodatkowymi informacjami o transporcie publicznym w Atenach.

bilet athena card
Athena Card

Poniżej podajemy jakie typy biletów są dostępne w Atenach, ich cenę w euro i przybliżone przeliczenie na złotówki.

Typ biletu

Cena

bilet ważny na 90 minut

1,40 € (5,60 zł)

bilet dobowy (24-godzinny) i na autobus X80*

4,50 € (18,00 zł)

bilet 5-dniowy

9,00 € (36,00 zł)

powyższe bilety są ważne na wszystkie środki transportu miejskiego, nie są ważne na podróż na lotnisko

 

Bilety na lotnisko

jednorazowy bilet na autobus

6,00 € (24,00 zł)

jednorazowy bilet na metro lub kolej podmiejska

10,00 € (40,00 zł)

bilet w dwie strony strony na metro – ważny przez 48 godzin

18,00 € (72,00 zł)

bilet turystyczny: ważny na przejazd z lotniska do Aten i z powrotem oraz wszystkie środki transportu miejskiego przez 72 godziny

22,00 € (88,00 zł)

*Autobus X80

Autobus X80 jest autobusem turystycznym, który działa tylko w okresie letnim. Jeździ na trasie: plac Syntagma – Akropol – Centrum Kultury Stavros Niarchos – port Pireus. Aby z niego skorzystać, należy mieć bilet dobowy za 4.50 euro lub bilet turystyczny za 22.00 euro.

Zniżki

Dzieci do lat 12 oraz seniorzy powyżej 65 roku życia mogą starać się o bilety zniżkowe za okazaniem paszportu, które można kupić tylko w okienku (nie w automacie), jednak uprzedzamy, że kasjer może odmówić wystawienia takiego biletu (bez żadnego powodu).

W metrze bilet trzeba skasować podczas wchodzenia i wychodzenia, natomiast w autobusach, trolejbusach i w tramwaju tylko podczas wsiadania do pojazdu. Jeśli przesiadacie się z jednego środka transportu do drugiego (np. z metra na autobus), należy znowu skasować bilet, żeby był ważny.

Bilety zakupione w automacie i w kasie można ponownie „naładować” zamiast kupować nowe. Wystarczy w maszynie włożyć bilet do przeznaczonej do tego kieszeni i wybrać opcję „Doładowanie”.

Choć na pierwszy rzut oka wybranie odpowiedniego biletu może wydawać się wyzwaniem, mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą wam wybrać odpowiedni bilet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.