Ateny można zwiedzać w każdą porę roku. Większość turystów wybiera lato, łącząc w ten sposób pobyt na greckich wyspach z kilkudniowym postojem w Atenach. O ile dla mieszkańców Grecji temperatura w sierpniu dochodząca do +40 stopni to normalna sprawa, dla odwiedzających taki upał może okazać się męczarnią. Mimo, że sama mieszkam w Atenach już wiele lat, uważam, że te temperatury są nie do zniesienia.

ogród narodowy ateny
Słoneczny dzień w Ogrodzie Narodowym – kwiecień 2018

Kiedy w takim razie najlepiej odwiedzić Ateny?

Uważam, że najlepszy czas na odwiedzenie stolicy Grecji to wiosna i jesień. Kwiecień i maj oraz wrzesień i październik to miesiące, w których można w pełni czerpać z uroków miasta. W tym okresie temperatura jest idealna – jest wystarczająco ciepło, aby cieszyć się słońcem i pokąpać w morzu, ale nie na tyle upalnie, aby marzyć o zamknięciu się w pokoju z klimatyzacją.

Skoro wspomniałam o pokoju hotelowym, warto pamiętać, że te miesiące nie należą do high season, więc ceny hoteli i biletów lotniczych są niższe. A skoro poza sezonem, to i turystów mniej, więc mniejsze kolejki podczas zwiedzania. W sierpniu większość Greków wyjeżdża na urlop, co powoduje, że sklepy czy bary są zamykane na czas ich nieobecności, a otwierają się dopiero we wrześniu po ich powrocie.

Na ten okres przypada również kilka dni z darmowym wstępem do miejsc archeologicznych i muzeów, ale i ceny biletów w pozostałe dni są niższe (więcej tutaj). Dzięki mniejszej liczbie turystów, osoby pracujące w turystyce są bardziej wypoczęte, a co za tym idzie, bardziej uprzejme i skore do pomocy.

Wielką atrakcją w Grecji jest również Pascha (czyli Wielkanoc), która zazwyczaj przypada na kwiecień. Jest to najhuczniej obchodzone święto w Grecji, a tradycje są zupełnie inne niż polskie.

Jakie są minusy?

Jedynym minusem zwiedzania Aten na wiosnę czy jesień są (rzadkie) opady deszczu i chłodniejsze wieczory. Dlatego też warto zaopatrzyć się w parasol i kurtkę.

pomarańcze ateny
Drzewo pomarańczowe w Ogrodzie Narodowym

Co z resztą miesięcy?

Jak wspomniałam na początku artykułu, Ateny można zwiedzać przez cały rok, różne pory roku mają inne atrakcje do zaoferowania.

Zima w Atenach jest łagodna, a opady śniegu należą tu do rzadkości, więc nie ma co liczyć na „White Christmas”. Dużym plusem odwiedzenia stolicy Grecji zimą jest wolny wstęp do miejsc archeologicznych w każdą pierwszą niedzielę zimowych miesięcy (od listopada do marca).

Na okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku miasto jest ozdabiane świątecznie, na centralnych placach ustawiane są świąteczne targi, gdzie można kupić różne rzeczy albo pamiątki – od biżuterii, zabawek i torebek, po tradycyjne smakołyki czy miejscowe sery. Luty jest zazwyczaj najchłodniejszym miesiącem roku, a zimno potęgowane jest dużą wilgocią powietrza, więc należy wziąć ze sobą ciepłe ciuchy i kurtkę.

W marcu zaczyna robić się już ciepło, ale jeszcze nie na tyle, aby kąpać się w morzu. Jednak na zwiedzanie zabytków i muzeów pogoda jest wspaniała, a parki ateńskie zaczynają kwitnąć, dodając wiosennego uroku. Dwudziestego piątego marca przypada święto niepodległości Grecji i w ten dzień przez centrum miasta przechodzi parada wojskowa – widowisko warte obejrzenia.

Latem – od czerwca do sierpnia – do Aten przyjeżdża mnóstwo turystów. W upalne dni można ochłodzić się na pobliskich plażach, a nawet wyspach. Organizowane są przeróżne festiwale i koncerty, a imprezy w beach barach nie mają końca.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które przypada 15 sierpnia jest hucznie obchodzone zwłaszcza na wyspach i w greckich wioskach, gdzie organizowane są festyny z jedzeniem, piciem i tańcami do białego rana. Jest to również niepisany dzień rozpoczęcia urlopów większości Greków, więc Ateny pustoszeją na ten czas, a na ulicach można spotkać jedynie turystów. Osobiście lubię ten czas spędzać w mieście, jednak ze względu na wysokie temperatury (nawet do 45 stopni) zalecam wyjazd na jedną z wielu wysp, gdzie w pełni można zakosztować greckiego lata.

Jeśli planujesz odwiedzić Ateny, najlepszą porą jest wiosna lub jesień. Jednak niezależnie od pory roku, którą wybierzesz, miasto z pewnością cię zachwyci!Zainteresują cię również

2 komentarze

  1. Dzięki ogromne za tego bloga! Kopalnia wspaniałych wiadomości. Wybieramy się z synem (lat 12) na Wielkanoc do Aten. Napisałaś, iż wielką atrakcją w Grecji jest Pascha, ale nie umiem nigdzie znaleźć więcej informacji na ten temat. Czy możemy gdzieś obejrzeć jakieś szczególne wielkanocne obchody?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem