Kiedy najlepiej odwiedzić Ateny?

Ateny można zwiedzać w każdą porę roku. Większość turystów wybiera lato, łącząc w ten sposób  pobyt na greckich wyspach z kilkudniowym postojem w Atenach. O ile dla mieszkańców Grecji temperatura w sierpniu dochodząca do +40 stopni to normalna sprawa, dla odwiedzających taki upał może okazać się męczarnią. Mimo, że sama mieszkam mnóstwo lat w Atenach, uważam, że te temperatury są nie do zniesienia.

ogród narodowy ateny
Słoneczny dzień w Ogrodzie Narodowym – kwiecień 2018

Kiedy w takim razie najlepiej odwiedzić Ateny?

Najlepszy czas na odwiedziny stolicy Grecji to wiosna i jesień. Kwiecień i maj oraz wrzesień i październik to miesiące, w których można w pełni czerpać z uroków miasta. W tym okresie temperatura jest idealna –  jest wystarczająco ciepło, aby cieszyć się słońcem i pokąpać się w morzu, ale nie na tyle upalnie, aby marzyć o zamknięciu się w pokoju z klimatyzacją.

Skoro wspomniałam o pokoju, warto pamiętać, że te miesiące nie należą do high season, więc ceny hoteli są niższe i zazwyczaj bilety lotnicze są bardziej atrakcyjne. A skoro poza sezonem, to i turystów mniej, więc mniejsze kolejki podczas zwiedzania.

Na ten okres przypada również kilka dni z darmowym wstępem do miejsc archeologicznych i muzeów, ale i ceny biletów w pozostałe dni są niższe (więcej tutaj). Dzięki mniejszej liczbie turystów, osoby pracujące w turystyce są bardziej wypoczęte, a co za tym idzie, bardziej uprzejme i skore do pomocy. W sierpniu większość Greków wyjeżdża na urlop, co powoduje, że sklepy czy bary są zamykane na czas ich nieobecności, a otwierają się dopiero we wrześniu po ich powrocie.

Wielką atrakcją w Grecji jest również Pascha (czyli Wielkanoc), która zazwyczaj przypada na kwiecień. Jest to najhuczniej obchodzone święto w Grecji, a tradycje są zupełnie inne niż polskie.

Jakie są minusy?

Jedynym minusem zwiedzania Aten na wiosnę czy jesień są (rzadkie) opady deszczu i chłodniejsze wieczory. Dlatego też warto zaopatrzyć się w parasol i kurtkę.

pomarańcze ateny
Drzewo pomarańczowe w Parku Narodowym

Co z resztą miesięcy?

Jak wspomniałam na początku artykułu, Ateny można zwiedzać przez cały rok, różne pory roku mają inne atrakcje do zaoferowania.

Zima w Atenach jest łagodna, a opady śniegu należą tu do rzadkości, więc nie ma co liczyć na „White Christmas”. Dużym plusem odwiedzenia stolicy Grecji zimą jest wolny wstęp do miejsc archeologicznych w każdą pierwszą niedzielę zimowych miesięcy (od listopada do marca).

Na okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku miasto jest ozdabiane świątecznie, na centralnych placach ustawiane są świąteczne targi, gdzie można kupić różne rzeczy albo pamiątki – od biżuterii, zabawek i torebek po tradycyjne smakołyki czy miejscowe sery. Luty jest zazwyczaj najchłodniejszym miesiącem roku, a zimno potęgowane jest dużą wilgocią powietrza, więc należy wziąć ze sobą ciepłe ciuchy i kurtkę.

W marcu zaczyna robić się już ciepło, ale jeszcze nie na tyle, aby się kąpać w morzu. Jednak na odwiedzenie zabytków i muzeów pogoda jest wspaniała, a parki ateńskie zaczynają kwitnąć, dodając wiosennego uroku. Dwudziestego piątego marca przypada święto niepodległości Grecji i w ten dzień przez centrum miasta przechodzi parada wojskowa – widowisko warte obejrzenia.

Latem – od czerwca do sierpnia – do Aten przyjeżdża mnóstwo turystów. W upalne dni można ochłodzić się odwiedzając pobliskie plaże, a nawet wyspy. Organizowane są przeróżne festiwale i koncerty, a imprezy w beach barach nie mają końca.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które przypada 15 sierpnia jest hucznie obchodzone zwłaszcza na wyspach i w greckich wioskach, gdzie organizowane są festyny z jedzeniem, piciem i tańcami do białego rana. Jest to również niepisany dzień rozpoczęcia urlopów większości Greków, więc Ateny pustoszeją na ten czas, a na ulicach można spotkać jedynie turystów. Osobiście lubię ten czas spędzać w mieście, jednak ze względu na wysokie temperatury (nawet do 45 stopni) zalecam wyjazd na jedną z wielu wysp, gdzie w pełni można zakosztować greckiego lata.

Jeśli planujecie odwiedzić Ateny, najlepszą porą jest wiosna lub jesień. Jednak niezależnie od pory roku, którą wybierzecie, miasto z pewnością was zachwyci.

SPACERY PO ATENACH

2 thoughts on “Kiedy najlepiej odwiedzić Ateny?

  1. Dzięki ogromne za tego bloga! Kopalnia wspaniałych wiadomości. Wybieramy się z synem (lat 12) na Wielkanoc do Aten. Napisałaś, iż wielką atrakcją w Grecji jest Pascha, ale nie umiem nigdzie znaleźć więcej informacji na ten temat. Czy możemy gdzieś obejrzeć jakieś szczególne wielkanocne obchody?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem