Planując podróż do nowego miasta, zazwyczaj staramy się znaleźć miejsca, których nie można tam ominąć. Aby ułatwić ci poszukiwania, przygotowałam listę top 10 obiektów, które uważam, że musisz koniecznie zobaczyć, będąc w Atenach.

1. Wzgórze Akropolu

Widok na Akropol
Widok na Akropol

Wejście na wzgórze Akropolu jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Aten. Większość turystów właśnie dla tego miejsca przyjeżdża do stolicy Grecji i jak najbardziej warto tam wejść. Majestatyczny Partenon, sławne Kariatydy i przepiękna panorama miasta – to jest właśnie wzgórze Akropolu, które przysparza dreszczy na ciele. Informacje na temat biletów znajdziesz tutaj.

2.Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu
Muzeum Akropolu

Aby mieć pełny obraz wzgórza Akropolu, musisz odwiedzić Muzeum Akropolu. Przechowywane są tam wszystkie artefakty i rzeźby znalezione na wzgórzu i zboczach. Opowiadają one jego historię od czasów pradawnych, aż do dzisiaj. Na 3 piętrze (ostatnim) muzeum jest tzw. Komnata Partenonu, w której ułożenie frezów i fresków odwzorowuje dawny wygląd Partenonu. Po zwiedzeniu muzeum, udaj się na 2 piętro budynku, gdzie znajdziesz kawiarnię i restaurację z przepięknym widokiem na wzgórze Akropolu. Nie zapomnij przed wyjściem zatrzymać się na 1 piętrze, gdzie podziwiać możesz piękne kariatydy.

3.Anafiotika

Anafiotika
Anafiotika

Dzielnica ta, nazywana również wyspą w środku miasta, jest perełką Aten. Budowniczowie z wyspy Anafi i innych cykladzkich wysp, którzy przypłynęli na polecenie króla Ottona w celu zbudowania mu pałacu królewskiego, postawili sobie mieszkania na zboczu Akropolu na wzór swoich domków wyspiarskich. Przepiękne miejsce na spacer, gdzie niskie, białe domki z kolorowymi okiennicami, wąskimi uliczkami i wszechobecnymi kwiatami, przeniosą cię na chwilę na jedną z cykladzkich wysp.

4.Zmiana warty

Zmiana warty
Zmiana warty

Przed grobem nieznanego żołnierza, pod parlamentem greckim, co godzinę ma miejsce zmiana warty. Mężczyźni, tzw. Ewzoni, ubrani w spódniczki, czerwoną czapeczkę i skórzane trzewiki zwane „tsaruchia”, którzy wchodzą w skład gwardii prezydenckiej, wykonują zsynchronizowane ruchy przypominające taniec. Najbardziej uroczysta zmiana warty odbywa się co niedzielę o godzinie 11:00, przy akompaniamencie muzyki i całego orszaku Ewzonów. Ponieważ zbiera się wtedy dużo turystów, najlepiej być co najmniej pół godziny wcześniej pod parlamentem, aby znaleźć dobre miejsce.

5.Ogród Narodowy

Ogród narodowy
Ogród Narodowy

Tuż przy parlamencie znajduje się Ogród Narodowy. Zbudowany przez królową Amalię, której udało się sprowadzić ponad 500 różnych gatunków roślin z całego świata, jest oazą spokoju w centrum miasta. Można tu przyjść na spacer, pobiegać, poćwiczyć jogę, zrobić sobie piknik, odwiedzić zwierzątka w małym zoo albo spróbować odczytać godzinę na zegarze słonecznym przy głównym wejściu do parku.

6.Likawitos

Widok ze wzgórza Likawitos na Ateny i Akropol
Widok ze wzgórza Likawitos na Ateny i Akropol

Likawitos to najwyższe wzgórze Aten, z którego rozpościera się cudowna panorama na całe miasto. Na szczycie znajduje się kościół św. Jerzego, skąd jest przepiękny widok podczas zachodu słońca. Na wzgórze można dostać się na piechotę lub kolejkę linową, która znajduje się w dzielnicy Kolonaki. Kolejka jedzie wewnątrz wzgórza, więc nie spodziewaj się widoków na miasto. Polecam ci wejść na wzgórze na pieszo, żeby nie rezygnować z widoków.

7.Starożytna agora

agora aten
Starożytna agora

Starożytna agora stanowiła bardzo ważne miejsce w starożytnych Atenach. Nazywana była pępkiem miasta i grała rolę centrum handlowego, religijnego i politycznego mieszkańców. Na terenie agory znajduje się Hefajstejon, świątynia poświęcona bogowi rzemiosła – Hefajstosowi, która jest najlepiej zachowanym starożytnym zabytkiem Aten. Po przeciwnej stronie, w zrekonstruowanym budynku stoy Attalosa, znajduje się muzeum starożytnej agory.

8.Tryptyk ateński

akademia ateńska
Akademia ateńska

Wychodząc z metra na stacji Panepistimio, twoim oczom ukażą się trzy przepiękne budynki w neoklasycznym stylu. Biblioteka Narodowa, Uniwersytet i Akademia Ateńska zbudowane z białego marmuru są kontrastem dla otaczających ich budynków. Nie ma wstępu na ich teren, ale i tak z zewnątrz prezentują się bardzo ładnie.

9.Centralny targ Aten

varvakios agora ateny

Centralny targ Aten, czyli „Varvakios agora” to miejsce dosyć specyficzne. Targ mięsny, rybny, warzywny i owocowy, sklepiki z tradycyjnymi serami, wszelkiego rodzaju przyprawy i małe tawerny, to uczta dla wszystkich zmysłów. Wszechobecny gwar, hałas, sprzedawcy nawołujący do zakupu ich towarów i zapachy w powietrzu, tworzą atmosferę jedyną w swoim rodzaju. Uważaj jedynie na rzeczy osobiste, bo agora graniczy z dosyć nieciekawą dzielnicą.

10.Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne
Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne to największe muzeum Grecji i jedno z najważniejszych na całym świecie. Jego zbiory składają się ze znalezisk z wykopalisk na terenie całego kraju z czasów prehistorycznych aż do późnej starożytności. To tam można zobaczyć m.in. słynną złotą maskę Agamemnona. Po kilkugodzinnym spacerze po muzeum, zejdź na dół do kawiarni, gdzie będziesz mógł usiąść i odpocząć w towarzystwie starożytnych rzeźb.

Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci lepiej zorganizować sobie urlop w Atenach. A może już byłeś w tych miejscach? Czy odwiedziłeś je wszystkie? Daj znać w komentarzu!


Obejrzyj filmik z warsztatów z samodzielnego planowania podróży do Aten, w którym opowiadam więcej o mojej liście Top 10 w Atenach:

Zainteresują cię również

4 komentarze

  1. Wkrótce będę w Atenach, ale na tyle krótko, że mogę wybrać tylko jedno muzeum- Archeologiczne lub Akropolu. Oczywiście, sam Akropol zwiedzę na pewno. Które z muzeów wybrać, aby wizyty w Atenach stało się zadość. O ile w ogóle to możliwe! 🙂

    1. Witam,

      W takiej sytuacji myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie Muzeum Akropolu. Ale następnym razem koniecznie polecam odwiedzić również Muzeum Archeologiczne.

      Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem