Planując podróż do nowego miasta, zazwyczaj staramy się znaleźć miejsca, których nie można tam ominąć. Aby ułatwić Ci poszukiwania, przygotowałam listę top 10 obiektów, które uważam, że musisz koniecznie zobaczyć, będąc w Atenach

1.Akropol

Widok na Akropol
Widok na Akropol

Wejście na wzgórze Akropolu jest punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Aten. Większość turystów właśnie dla tego miejsca przyjeżdża do stolicy Grecji i jak najbardziej warto tam wejść. Majestatyczny Partenon, sławne Kariatydy i przepiękna panorama miasta – to jest właśnie wzgórze Akropolu i przysparza dreszczy na ciele. Informacje na temat biletów znajdziesz tutaj.

2.Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu
Muzeum Akropolu

Aby mieć pełny obraz Akropolu, musisz odwiedzić Muzeum Akropolu. Tam są przechowywane wszystkie artefakty i rzeźby znalezione na wzgórzu i jego poboczach, które opowiadają jego historię od czasów pradawnych aż do dzisiaj. Na ostatnim piętrze jest tzw. Komnata Partenonu, w której freski i fryzy ułożone są w takiej kolejności, w jaki były kiedyś na najważniejszej świątyni Aten. Po zwiedzeniu muzeum, udaj się na 2 piętro budynku, gdzie znajdziesz kawiarnię i restaurację z przepięknym widokiem na Akropol.

3.Anafiotika

Anafiotika
Anafiotika

Dzielnica nazywana również wyspą w środku miasta, jest perełką Aten. Niskie, białe domki z kolorowymi okiennicami, wąskimi uliczkami i wszechobecnymi kwiatami, przeniosą Cię na chwilę na jedną z cykladzkich wysp. Zbudowane przez budowniczych z wyspy Anafi i innych cykladzkich wysp, którzy przypłynęli na polecenie króla Ottona w celu zbudowania mu pałacu królewskiego, postawili sobie mieszkania na zboczu Akropolu na wzór swoich domków wyspiarskich. Przepiękne miejsce na spacer.

4.Zmiana warty

Zmiana warty
Zmiana warty

Przed grobem nieznanego żołnierza, pod parlamentem greckim, co godzinę ma miejsce zmiana warty. Mężczyźni, tzw. Ewzoni, ubrani w spódniczki, czerwoną czapeczkę i skórzane trzewiki zwane „tsaruchia” którzy wchodzą w skład gwardii prezydenckiej, wykonują zsynchronizowane ruchy przypominające taniec. Najbardziej uroczysta zmiana warty odbywa się co niedzielę o godzinie 11:00, przy akompaniamencie muzyki i całego orszaku Ewzonów. Ponieważ zbiera się wtedy dużo turystów, najlepiej być co najmniej pół godziny wcześniej pod parlamentem, aby znaleźć dobre miejsce.

5.Ogród Narodowy

Ogród narodowy
Ogród Narodowy

Tuż przy parlamencie znajduje się Ogród Narodowy. Zbudowany przez królową Amelię, której udało się sprowadzić ponad 500 różnych gatunków z całego świata, jest oazą spokoju w centrum miasta. Można tu przyjść na spacer, pobiegać, poćwiczyć jogę, zrobić sobie piknik, odwiedzić zwierzątka w małym zoo albo spróbować odczytać godzinę na zegarze słonecznym przy głównym wejściu do parku.

6.Likawitos

Widok ze wzgórza Likawitos na Ateny i Akropol
Widok ze wzgórza Likawitos na Ateny i Akropol

Likawitos to najwyższe wzgórze Aten, z którego rozpościera się cudowna panorama na całe miasto. Na szczycie znajduje się kościół Św. Jerzego, skąd jest przepiękny widok podczas zachodu słońca. Na wzgórze można dostać się na piechotę lub kolejkę linową, która znajduje się w dzielnicy Kolonaki. Kolejka jedzie wewnątrz wzgórza, więc nie spodziewaj się widoków na miasto. Polecam wejść na górę na pieszo.

7.Starożytna agora

agora aten
agora aten

Starożytna agora stanowiła bardzo ważne miejsce w starożytnych Atenach. Nazywana była pępkiem miasta i grała rolę centrum handlowego, religijnego i politycznego mieszkańców. Na terenie agory znajduje się Hefajstejon, świątynia poświęcona bogowi rzemiosła, Hefajstosowi, która jest najlepiej zachowanym starożytnym zabytkiem Aten. Po przeciwnej stronie, w zrekonstruowanym budynku stoy Attalosa, znajduje się muzeum starożytnej agory.

8.Tryptyk ateński

akademia ateńska
Akademia ateńska

Wychodząc z metra na stacji Panepistimio, Twoim oczom ukażą się trzy przepiękne budynki w neoklasycznym stylu. Biblioteka Narodowa, Uniwersytet i Akademia Ateńska zbudowane z białego marmuru, są kontrastem dla otaczających ich budynków. Nie ma wstępu na ich teren, ale i tak z zewnątrz prezentują się bardzo ładnie.

9.Centralny targ Aten

varvakios agora ateny

Centralny targ Aten, czyli „Varvakios agora”, to miejsce dosyć specyficzne. Targ mięsny, rybny, warzywny i owocowy, sklepiki z tradycyjnymi serami, wszelkiego rodzaju przyprawy i małe tawerny, to uczta dla wszystkich zmysłów. Wszechobecny gwar, hałas, sprzedawcy nawołujący do zakupu ich towarów, zapachy w powietrzu, tworzą atmosferę jedyną w swoim rodzaju. Uważaj jedynie na rzeczy osobiste, bo agora graniczy z dosyć nieciekawą dzielnicą.

10.Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne
Narodowe Muzeum Archeologiczne

Narodowe Muzeum Archeologiczne to największe muzeum Grecji i jedno z najważniejszych na całym świecie. Jego zbiory składają się ze znalezisk z wykopalisk na terenie całego kraju z czasów prehistorycznych aż do późnej starożytności. To tam można zobaczyć m. in. słynną złotą maskę Agamemnona. Po kilkugodzinnym spacerze po muzeum, zejdź na dół do kawiarni, gdzie będziesz mógł usiąść i odpocząć w towarzystwie starożytnych rzeźb.

Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże Ci lepiej zorganizować sobie urlop w Atenach. A może już byłeś w tych miejscach? Czy odwiedziłeś je wszystkie? Daj znać w komentarzu!

Zainteresują cię również

4 komentarze

  1. Wkrótce będę w Atenach, ale na tyle krótko, że mogę wybrać tylko jedno muzeum- Archeologiczne lub Akropolu. Oczywiście, sam Akropol zwiedzę na pewno. Które z muzeów wybrać, aby wizyty w Atenach stało się zadość. O ile w ogóle to możliwe! 🙂

    1. Witam,

      W takiej sytuacji myślę, że lepszym rozwiązaniem będzie Muzeum Akropolu. Ale następnym razem koniecznie polecam odwiedzić również Muzeum Archeologiczne.

      Pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem