Turyści odwiedzają Ateny przez cały rok, ale są miesiące, podczas których jest ich więcej lub mniej. Przyjęło się, że sezon w stolicy Grecji trwa od początku kwietnia do końca października, czyli w najcieplejsze miesiące roku. Jest to również czas urlopów, więc większość marzy o spędzeniu tego czasu na plaży.  Poza sezonem natomiast Ateny mają inny urok. Pogoda jest wtedy lepsza na zwiedzanie, jest mniej turystów, a ceny są niższe. Przeczytaj poniżej, co robić w tym czasie w Atenach.


  • Pogoda

Zima w Atenach
Jesień w Atenach

Przede wszystkim sprawdź, jaka pogoda będzie w okresie, w którym zamierzasz odwiedzić Ateny. Średnie temperatury na każdy miesiąc opisałam w artykule Pogoda w Atenach, a na bieżąco możesz sprawdzać prognozę pogody na stronach https://meteo.gr/ i https://freemeteo.gr/. Poza sezonem spodziewaj się opadów deszczów, a co robić w tym czasie podpowiadam w artykule Co robić w Atenach, gdy pada deszcz?


  • Zwiedzanie

wzgórze akropolu
Wzgórze Akropolu

Poza sezonem, czyli w okresie od 1 listopada do 31 marca, ceny biletów do obiektów archeologicznych i państwowych muzeów są o połowę tańsze niż w pozostałe miesiące. Ponadto w pierwszą niedzielę miesiąca wejście do powyższych miejsc jest darmowe! Na dodatek jest też jeszcze kilka dni w czasie jesienno-zimowym, kiedy można wejść za darmo do tych obiektów, m.in. 28 października czy 6 marca. Wszystkie dni z darmowym wejściem i inne obowiązujące ulgi znajdziesz w artykule Kiedy odwiedzić ateńskie muzea za darmo?, a listę zabytków i muzeów, które mają darmowy wstęp w pierwszą niedzielę znajdziesz tutaj.


  • Święto “Ohi”

Dwudziestego ósmego października przypada bardzo ważne święto ΟΧΙ (ohi), czyli NIE. Upamiętnia ono dzień, w którym grecki premier Joannis Metaksas (Ιωάννης Μεταξάς) 28 października 1940 roku odrzucił ultimatum Mussoliniego żądające zgody na swobodny przemarsz wojsk włoskich przez Grecję. Stanowcze Όχι (Nie) ze strony Metaksasa oznaczało przystąpienie Grecji do II wojny światowej.

Święto „Ohi” jest dniem wolnym od pracy obchodzonym hucznie w całej Grecji. Oficjalne uroczystości z paradą wojsk organizowane są co roku w Salonikach, jednak mniejsze parady można spotkać też w innych miastach. Cała Grecja przystraja się w tym dniu w narodowe biało-niebieskie barwy.


  • Autentyczny bieg maratoński

maraton
Autentyczny Maraton

Co roku w drugą niedzielę listopada organizowany jest autentyczny bieg maratoński. Przyjeżdżają ludzie z całego świata, aby wziąć w nim udział lub żeby pokibicować. Bieg rozpoczyna się w miejscowości Maraton, spod grobu maratońskiego, czyli kopca, pod którym pochowane są szczątki 192 ateńczyków poległych w trakcie bitwy pod Maratonem. Meta znajduje się 42 kilometry dalej, na stadionie Panatenajskim (zwanym również Kalimarmaro), na którym  kibice dodają otuchy biegaczom na ostatnich metrach ich biegu. Poza biegiem maratońskim, organizowane są również krótsze biegi na 5 i 10 kilometrów, w których każdy może wziąć udział i również ukończyć bieg na stadionie. Każdy może również pójść pokibicować, korzystając z tego, że jest to jedyny dzień w ciągu roku, gdy  na stadion można wejść za darmo. 


  • Boże Narodzenie i Sylwester

Christmas-Factory-ateny

Grecy są wyznania prawosławnego i nie obchodzą Wigilii tak jak katolicy. Świętują jedynie 25 i 26 grudnia, czyli pierwszy i drugi dzień Świąt. Przygotowania do tego wyjątkowego okresu zaczynają się zazwyczaj od połowy października. Miasto zaczyna być dekorowane, oświetlane, a na początku grudnia odbywa się uroczyste zapalenie choinki na placu Syntagma w centrum Aten. Grecy spędzają święta rodzinnie, przy jedzeniu i piciu. Ciekawostką jest to, że prezentami obdarowują się w Sylwestra, a nie na Święta. 

Ponadto w ostatni dzień roku je się ciasto zwane wasilopita. Jest to babka, w której ukrywany jest pieniążek i ten kto dostanie kawałek z monetą, będzie miał szczęście w nadchodzącym roku. Kilka pomysłów na spędzenie tego czasu w Atenach znajdziecie w artykule 7 sposobów na poczucie świątecznego klimatu w Atenach.


  • Święto Objawienia Pańskiego (6 stycznia)

W ten dzień w dzielnicach położonych blisko morza ma miejsce procesja idąca z kościoła w kierunku morza. Zgodnie z tradycją po pobłogosławieniu krzyża przez księdza, krzyż jest wrzucany do wody, a śmiałkowie niebojący się zimnej wody, próbują go wyłowić. Kto wyłowi go pierwszy, będzie miał szczęście przez cały rok. Najbliżej Aten ta tradycja ma miejsce w porcie w Pireusie.


  • Walentynki

Grecy nie uchodzą za romantyków, ale w ostatnich latach coraz chętniej obchodzą święto miłości, czyli Walentynki. Restauracje zapełniają się zakochanymi parami, na witrynach sklepów są wszechobecne serduszka, a cukiernie sprzedają czerwone ciasteczka. Kilka pomysłów, co jeszcze możecie zrobić w ten najbardziej romantyczny dzień roku, znajdzie w artykule Jak spędzić udane walentynki w Atenach?


  • Przygotowania do Wielkanocy

Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu greckich świąt. Przygotowania do niego rozpoczynają się bardzo wcześnie. Na początku obchodzony jest karnawał, podczas którego w różnych dzielnicach Aten organizowane są zabawy na ulicy w towarzystwie muzyki, śpiewów i dobrego humoru. Następnie mamy tłusty czwartek, ale zupełnie inny niż ten w Polsce. W Grecji w ten dzień je się mięso, ponieważ jest to jeden z ostatnich dni przed postem. Restauracje i tawerny już na kilka dni wcześniej mają zarezerwowane stoliki na ten dzień i mimo, że jest poza sezonem, trudno znaleźć wolny stolik. Post rozpoczyna się Czystym Poniedziałkiem, zwanym również Dniem Latawca. W ten dzień Grecy jedzą owoce morza, chleb zwany lagana i puszczają latawce na wzgórzach Aten lub nad morzem.


  • Dzień niepodległości 25 marca

25 marca Grecy świętują rozpoczęcie wojny o niepodległość z 1821 roku, która zakończyła się wyzwoleniem spod niewoli tureckiej po prawie 400 latach niewoli. W tym dniu przed parlamentem greckim na placu Syntagma przechodzi uroczysta defilada wojskowa

W tym dniu obchodzi się również kościelne święto Zwiastowania Pańskiego i jest to jeden z dni podczas Wielkiego Postu, w którym można zjeść rybę – Grecy tradycyjnie jedzą dorsza z puree czosnkowym. Jeśli chcecie samodzielnie przygotować tą potrawę, przygotowałam przepis na to danie tutaj.


Jak widzisz, w Atenach nawet poza sezonem nie jest nudno. Byłeś kiedyś w tym okresie w stolicy Grecji? A może dopiero zamierzasz ją odwiedzić? Dajcie znać w komentarzu!





2 komentarze

  1. Podoba mi się co piszesz o Grecji, czytam wszystko co napisałaś . Szukam wskazówek jak spędzić czas z wnukiem 17 lat w Atenach .Mam zamiar jechać na ferie od 16,02,22 do23,02,22.
    Mamy hotel i samolot .Dziękuje za dużo wiadomości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Tekst chroniony prawem autorskim. © 2019 Pod Akropolem